Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 03-06-2021 20:34   Güncelleme : 08-06-2021 13:28

Kutlu Adalı'ya Gönderilen Tehdit Mektubu Yayımlandı

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in itiraflarının ardından öldürülmesi hakkında soruşturma başlatılan Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’ya cinayetten kısa bir süre önce gönderilen tehdit mektubu, Kıbrıs Postası gazetesi tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

Kutlu Adalı'ya Gönderilen Tehdit Mektubu Yayımlandı

Kıbrıs Postası gazetesi, suç örgütü lideri Sedat Peker’in itiraflarıyla yeniden gündem haline gelen Kutlu Adalı cinayetinin kritik evrelerinden biri olan tehdit mektubu yayımladı.

Kıbrıs Postası, mektubun üzerinde herhangi bir tarih bulunmadığını ancak cinayetten kısa bir süre önce gönderildiğini yazdı.

Hakaret ve tehdit içerikli mektubun dosyalama tarihinde ise 7 Mayıs 2001 tarihi ve ‘Adalı- Meclis’ ibareleri bulunuyor. Bu durum mektubun, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde 2001'de ikinci kez kurulan ancak sonuçsuz kalan cinayeti araştırma komitesinin evrakları arasında olabileceğine işaret ediyor.

“Ey Gafiller, Bay, Bayan, Mutlu ve İlkay Adalı” diye başlayan tehdit mektubunun girişinde, “Biz Doğu, Güneydoğu Anadolu'muzda, kahramanca Türklüğe yakışır bir şekilde Ermeni bozuntusu kuyruklu vahşi Kürtlerle uğraşırken, siz Yavru Vatanda karı-koca, hem de basın vasıtasıyla Türkiye ve Türklere karşı adeta Rum yanlısı hareket ve hakaretlerde bulunuyorsunuz” yazdığı görülüyor.

"Kanınız Türk Olsaydı..."

Mektubun devamında şu ifadeler kullanılıyor:

“Kanınız Türk kanı olsaydı kesinlikle yapmazdınız, ne çabuk kahbe Rum'un zulmünü, tecavüzlerini unuttunuz. Sizi Rum çizmesinden kim kurtardı, utanmazlar, kanı bozuklar, unutmayın ki bir Türk dünyaya bedeldir. Anadolu ve Kıbrıs, yüce Türk Milleti'nindir. Türk kanı taşımıyorsanız, defolun kahbe Rum'a! Sakin olun hareketlerinizi düzeltin.”

Peker'in Videolarıyla Tekrar Gündeme Geldi

Adalı, Mart 1996’da St. Barnabas Manastarı’nın soyulmasıyla ilgili yazısından sonra tehdit mesajları almaya başlamış ve Temmuz 1996’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırıyla katledilmişti.

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarının ardından Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın 1996 yılında öldürülmesiyle ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.