Haberler
Giriş Tarihi : 07-09-2020 23:40   Güncelleme : 07-09-2020 23:47

Lavrov: Rusya-Türkiye Mutabakatı Esad'ın Kontrolünü Artırdı

Rus-Türk mutabakatları hakkında konuşan Lavrov, “mutabakatlar Suriye hükümetinin İdlib'de kontrol ettiği topraklar belirgin biçimde arttı” dedi.

Lavrov: Rusya-Türkiye Mutabakatı Esad'ın Kontrolünü Artırdı

Suriye'nin başkenti Şam'da Beşar Esad ve Dışişleri Bakanı ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib'teki Rusya-Türkiye mutabakatına dikkat çekti. Lavrov , Rus-Türk mutabakatları sayesinde Esad'ın İdlib'de kontrol ettiği toprakların belirgin biçimde arttığını ifade etti.

Lavrov'un açıklamaları:

 "Suriye hükümetinin, İdlib gerilimi azaltma bölgesinde kontrol ettiği topraklar, Rus-Türk mutabakatlarının imzalandığı andan itibaren önemli oranda arttı. Şu anda Rusya ve Türkiye'nin çaba sarf ettiği en önemli alanın İdlib gerilimi azaltma bölgesi olduğunu ve bununla ilgili somut, son derece net mutabakatlar, ayrıca ılımlı muhalifler ile teröristlerin ayrılmasına, M4 karayolunun özgürleştirilmesine, bu karayolu boyunca güvenlik koridoru oluşturulmasına yönelik görev dağılımı bulunuyor. Tüm bunlar yavaşça ancak kararlı bir şekilde yerine getirilecek. Bu çalışmaların sonuna kadar süreceğini beklemek için tüm gerekçeler mevcut. Suriye'nin egemenliği konusuna gelirsek, Astana formatındaki istisnasız tüm belgelerde, Rus-Türk mutabakatlarında Rusya ve Türkiye'nin Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstereceği ve ayrılıkçı eğilimleri teşvik etmeyeceği yazıyor. Süreç tamamlandığında hedefe varılacak"