Haberler
Giriş Tarihi : 28-10-2020 13:06   Güncelleme : 28-10-2020 13:06

Liste ve FETÖ Krizleri ile Çalkalanan İYİ Parti'de Şimdi de 'Kürt Krizi'

İYİ Partili Ensarioğlu'nun Saygı Öztürk'e verdiği röportajda şehir şehir Kürt nüfus oranlarının yer alması partide yeni bir krize neden oldu.

Liste ve FETÖ Krizleri ile Çalkalanan İYİ Parti'de Şimdi de 'Kürt Krizi'

İYİ Parti, önce 2. Olağan Kurultayı'nda ortaya çıkan 'anahtar listede olsalar dahi oy verilmeyecek isimler' adı altında bir listeyle ana aktörünün Teşkilat Başkanı Koray Aydın olduğu ve 'liste krizi' adı verilen bir krize sürüklendi. Ardından İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'yu FETÖ mensubiyetiyle itham etmesi üzerine patlak veren FETÖ krizi...

MHP ve AKP'nin çağrılarıyla önünde Cumhur İttifakı'nın kapıları da açılan İYİ Parti, şimdi de yeni bir krizle boğuşuyor. Son kurultayın ardından Orta Doğu Politikaları Başkanı olarak yeniden Başkanlık Divanı'na giren Salim Ensarioğlu'nun Sözcü'den Saygı Öztürk'e yaptığı açıklamaların tetiklediği ve aşılmayı bekleyen yeni sorun 'Kürt Krizi'.

Öztürk'ün köşesine Ensarioğlu'nun ağzından çıkıp çıktığı anlaşılamayacak bir şekilde taşıdığı ve krize neden olan ifadeler şöyle:

"Merkezin, muhafazakar Kürt kökenli vatandaşlarımızın oyunu alamayan siyasi partinin iktidar olamayacağı görüşü yaygın. Kürt kökenli vatandaşlarımızın oranı İstanbul'da yüzde 26, İzmir'de 42, Adana'da 44, Mersin'de 56, Antalya'da 19, Ankara'da 11 olarak belirtiliyor."

Saygı Öztürk: Cumhur İttifakı için önemli iddialar – Sözcü Gazetesi

"Yılların Siyasetçisinin Fahiş Hataları"

Orta Doğu Politikaları Başkanı Ensarioğlu'nun parti içinde büyük bir rahatsızlığa sebep olan açıklamalarına en sert tepkiyi veren Kurucular Kurulu Üyesi ve 24 Haziran'da partinin Milletvekili Adayı olan Adil Erkoç'tan geldi.

Sosyal medya hesabından uzun bir açıklama yayımlayan Erkoç, Ensarioğlu'na bahsettiği oranları kimden aldığını ve bu oranları kimin açıklamasını istediğini sordu. Röportajdaki söz konusu ifadeleri 'fahiş bir hata' olarak nitelendiren Erkoç, açıklamasını "İvedi olarak ihtiyaç olduğu görülen arınmaya önce içerideki Truva atlarını temizlemekten başlanmalı" şeklindeki sert sözleriyle tamamladı.

İYİ Partili Erkoç'un konuya ilişkin açıklamasının tam metni ise şöyle:

"Bugün Sözcü gazetesinde İYİ Parti Genel Bakan Y. Salim Ensarioğlu'nun vermiş olduğu röportajı okudum ve bazı büyük şehirlerde yaşayan kürt asıllı vatandaşlarımız için verdiği oranlar sadece şaşırtıcı değil aynı zamanda neye ve kimlere hizmet etmek istediğini de sorgulamayı gerektirir.

Ensarioğlu, kürt asıllı nüfusu İstanbul için %26, İzmir %46,Adana %44,Mersin %56,Antalya %19, Ankara %11 olarak belirtiyor. Bu oranları Ensarioğlu kim veya kimlerden aldı, yada kimler bu oranları açıklamasını ondan istedi, açıklamaya muhtaç. Yılların siyasetçisinin bilmeden böyle fahiş hataları hem de Milli Güvenlik sorunu teşkil edecek ve ülkenin bekasına yönelik hataları bilinçsiz yaptığı düşünülemez. Eğer öyle ise oturduğu koltuğu ve temsil makamını derhal bırakmalı. En azından beni ve benim gibi düşünenleri temsil etmediği aşikar.

Bizler ilkeli duramaz isek, bizden yapılanlara sesimizi çıkaramaz isek dışarıya söz söyleme hakkımız kalmaz. Biran evvel bu mülakatın sonuçları öngörülerek gereği yapılmalıdır, tevil edilecek bir konu da değildir.

İyi Parti'nin benzer şekilde herkesin (kendince) mikro ölçüde temsil ettiğini düşündüğü ideoloji ve kimliklerin bir aparatı olarak kullanmasına müsaade edilmemelidir. Ya kurucu iradeye bağlılık kayıtsız şartsız sağlanır yada daha önceki örneklerini gördüğümüz kaotik ve yapıya onulmaz zararlar veren hadiselerle karşılaşmak mukadderdir.

Bu ve bunun gibi hadiselere, münferit ve hiyerarşiden uzak söylemlere izin verildiği takdirde, dışarıdan operasyon yapılmasına gerek kalmayacağı gibi içerideki uzantıların bu tip senaryoları başarıyla uygulayacağı aşikardır.

İvedi olarak ihtiyaç olduğu görülen arınmaya önce içerideki Truva atlarını temizlemekten başlanmalı.

Partinin kurucuları arasında Ensarioğlu'nun bu açıklamalarına tepki gösteren tek ismin ise Erkoç olmadığı biliniyor.