Haberler
Giriş Tarihi : 05-12-2020 13:14   Güncelleme : 05-12-2020 13:14

Liverpool Belediye Başkanı Gözaltına Alındı

Liverpool Belediye Başkanı Joe Anderson tutuklandı.

Liverpool Belediye Başkanı Gözaltına Alındı

Liverpool’da dün Belediye Başkanı Joe Anderson ve beraberindeki 4 kişi rüşvet, komplo ve tehdit suçlamaları nedeniyle tutuklandı. Ana muhalefet partisi konumunda bulunan İşçi Partisi de Anderson'ın üyeliğini askıya aldı.

Anderson ve tutuklanan dört kişinin, şehirdeki inşaat sözleşmeleriyle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklandığı açıklanırken, İngiltere’de emlak geliştiricilerine odaklanan ve bir yıl süren polis soruşturmasında Liverpool Şehir Meclisi ve Merseyside polisi işbirliği gerçekleştirdi. Liverpool şehrinin çeşitli bölgelerinden tutuklanan diğer 4 kişinin ismi belirtilmedi.

Liverpool Şehir Konseyi’nde muhalefetteki Liberal Demokratlar grubunun lideri olan Konsey Üyesi Richard Kemp yaptığı açıklamada, Anderson’ın Konsey liderleri ve diğer üst düzey figürler tarafından belirlenen önceliğe uyması gerektiğini belirterek, "Anderson, yasal süreçten geçerken belediye başkanlığından ve meclisten uzaklaşmalı" şeklinde konuştu.

1998’den bu yana belediye meclisinde görev yapan ve 2012’den bu güne Liverpool’un belediye başkanı olan Anderson’ın başbakanlık görevinden uzaklaştırılması bekleniyor.