Haberler
Giriş Tarihi : 27-09-2021 09:39   Güncelleme : 27-09-2021 10:51

Maarif Vakfı Öğretmenleri MEB Öğretmenlerinden 9 Kat Fazla Maaş Alıyor

Türkiye Maarif Vakfı öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığı personeli öğretmenlere göre 9 kat fazla maaş aldığı ortaya çıktı.

Maarif Vakfı Öğretmenleri MEB Öğretmenlerinden 9 Kat Fazla Maaş Alıyor

Türkiye Maarif Vakfı ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan'a verilen yanıtlara göre Türkiye Maarif Vakfı 2021 yılı itibarıyla yurt dışındaki kurumlara gönderidği 438 personele aylık olarak ödediği en düşük ücret 25 bin 636 lira iken en yüksek ücret 58 bin 936 lira.

Önergeyi Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün'ğn yazısıyla yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtını açıklayan CHP'li Murat Bakan, Vakıf'a 5 yılda 3 milyar liraya yakın kaynak aktarıldığını belirterek "Umutsuz, işsiz, yarınsız bıraktıkları gençleri şimdi de yersiz, yurtsuz bıraktılar. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler; tüm bu koşullar içerisinde dahi ülkemizin eğitim bütçesini, daha önce FETÖ’nün yaptığına benzer bir organizasyonla, Maarif Vakfı eliyle yurt dışındaki okullara ve orada astronomik ücretlerle çalışan yandaşlarına akıtıyor" ifadelerini kullandı.

En Düşük Ücret 2 Bin 887 Dolar

Soru önergesine verdiği yanıtta Vakıf'ın 2021 yılı itibarıyla 44 ülkede 361 okul müdürlüğü ile eğitim faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün, 2021 yılı içerisinde yurt dışındaki eğitim kurumlarına personel olarak gönderilen öğretmenlere en düşük 2 bin 887 dolar, en yüksek 6 bin 637 dolar ödediğini açıkladı.

Söz konusu ücretler bugünkü kurla en düşük 25 bin 636 lira ve en yüksek 58 bin 936 liraya tekabül ediyor.

FETÖ Benzeri Kurumlar

Soru önergesine verilen yanıtı eleştıren CHP'li Murat Bakan, "Daha önce FETÖ’nün ve diğer tarikat, cemaatlerin yurtlarına muhtaç bırakılan bu öğrenciler, şimdi de iktidarın arka bahçesi olmuş kamu olanaklarıyla beslenen TÜGVA gibi oluşumlara, FETÖ sonrası palazlanan dini cemaat ve tarikat yurtlarına mecbur bırakılıyor. Mevcut yurt sayısı ve kapasitesi öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamıyor. Yaklaşık 4 milyon öğrenci olmasına rağmen Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda ancak 700 bin öğrenci barınabiliyor. Devlet yurduna yerleşemeyen, özel yurtlara gücü yetmeyen, tarikat ve cemaat yurtlarına karşı duran üniversite öğrencileri ise en son parklarda yatmaya başladı. Umutsuz, işsiz, yarınsız bıraktıkları gençleri şimdi de yersiz, yurtsuz bıraktılar! Bugün Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler; tüm bu koşullar içerisinde dahi ülkemizin eğitim bütçesini, daha önce FETÖ’nün yaptığına benzer bir organizasyonla, Maarif Vakfı eliyle yurt dışındaki okullara ve orada astronomik ücretlerle çalışan yandaşlarına akıtıyor" dedi.

Yabancı Dil Bilmeyen Kişilere Astronomik Ücretler Veriliyor

"Türkiye’den hangi kriterlere göre olduğunu bilmediğimiz bir şekilde görevlendirilen ve yabancı dil yeterliliği olmadığını bizzat bildiğimiz kişiler, astronomik ödemelerle Maarif Vakfı bünyesinde istihdam ediliyor. Maarif Vakfı faaliyetleri için Türkiye’den yurt dışında giden personele, en düşük 25 bin en yüksek 58 bin TL maaş ödeniyor. Bugün Türkiye’de asgari ücret 2 bin 825 TL!" diyen Bakan, "Maarif Vakfı, yurt dışında kimlerle hangi faaliyetleri yürütüyor? Bu kişiler kim? Türkiye’ye ve eğitime hangi katkıyı sağlıyorlar? Bazı dini cemaatlerin Maarif Vakfı’ndaki egemenliğini, mensuplarının yurt dışındaki bu okullara/yurtlara gönderildiğini de duyuyoruz. Toplamda 166 kurum ve kuruluşla protokol imzaladıkları bilgisini veriyorlar. Protokollerin kapsamını ve hangi kurumlarla yapıldığına dair detayları sormamıza rağmen bu bilgileri paylaşmıyorlar. Dört yılda eğitim bütçesinden toplam 1.5 milyar liranın üzerinde para alan Maarif Vakfı’na bu yıl MEB’in bütçesinden 1.2 milyar TL aktarıldı. Bu bütçeler öğrenci yurdu yapmak için kullanılsa 2 yıl içinde yurdu olmayan öğrenci kalmaz” ifadelerini kullandı.