Haberler
Giriş Tarihi : 25-02-2021 14:16   Güncelleme : 25-02-2021 14:16

Macaristan'da Yakalanan 412 Tarihi Eser Türkiye'ye Getiriliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 6 yıl önce Macaristan gümrüğünde yakalanan 412 tarihi eseri teslim aldı.

Macaristan'da Yakalanan 412 Tarihi Eser Türkiye'ye Getiriliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret kapsamında geldiği Macaristan'da, mevkidaşı Szijjarto ile baş başa görüşmesinden sonra heyetler arası görüşmelere geçti.

Szijjarto'nun, eserlerin Türkiye'ye götürülmek üzere hazır olduğunu belirtmesi üzerine Çavuşoğlu, eserlerin Türkiye'de heyecanla beklendiğini belirterek, Türkiye adına teşekkür etti.

Görüşmede, Macaristan'da ele geçirilen tarihi eserlerin teşhiri ve teslimi de gerçekleşti. Roma dönemine ait mermer heykel başı, mermer figürin, metal, ahşap ve taş buluntular ile sikkelerden oluşan eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenecek.

Çavuşoğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "2015'te Macaristan'da ele geçirilen Anadolu kökenli tarihi eserleri Kültür ve Turizm Bakanı'mız Mehmet Nuri Ersoy'a iletmek üzere milletimiz adına teslim aldık. Dost Macaristan'a bu süreçteki desteği için teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Macaristan'da Ele Geçirilen Tarihi Eserler

Macaristan kolluk birimlerinin yaklaşık 6 yıl önce bir Türk vatandaşının aracında yaptığı aramada, Roma dönemine ait mermer heykel başı, mermer figürin, metal, ahşap ve taş buluntular ile sikkelerden oluşan 412 eser ele geçirmişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığın girişimleri sonrası tarihi eserlerin Türkiye'ye iade süreci başlatılmıştı.