Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 23-11-2020 21:36   Güncelleme : 23-11-2020 21:36

Macron: Dağlık Karabağ Azerbaycan Toprağıdır

Fransa'da Ermeni gönülleri derneğini ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Dağlık Karabağ'a neden müdahale etmedikleri sorusuna "hukuki olarak Karabağ, Azerbaycan toprağıdır" cevabını verdi. 

Macron: Dağlık Karabağ Azerbaycan Toprağıdır

Fransa'nın başkenti Paris'te Ermeni derneği gönüllüleri ile buluşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dernek gönüllüsü tarafından yöneltilen "Karabağ'a neden müdahale etmediniz" sorusuna, “Uluslararası hukuka, BM’nin tanımlamasına göre Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır. Egemen devletin talebi olmadıkça müdahale etme hakkınız yoktur. Mesela Mali’ye müdahale ettik, çünkü ‘teröristler bize saldırıyor’ diyerek bizi davet etti. Suriye bölgesinde ise koalisyon güçlerine katıldık çünkü teröristler yine devletlere saldırıyordu. Dağlık Karabağ’da ise durum çok farklı" dedi.

Macron, Paris'teki Fransa'daki Ermeniler Fonu'na gerçekleştirdiği ziyarette, Dağlık Karabağ'dan ve başka 7 bölgeden kaçan 120 bin kişiye ve "dayanılmaz şartlarda yaşayan en az bir milyon Ermeni'ye" diyerek insani yardımın yapılması gerektiğini söylemişti.