Haberler
Giriş Tarihi : 12-10-2021 11:28   Güncelleme : 12-10-2021 11:28

Mahkeme: Taahhüt Bitmeden Abonelik İptaline Ceza Kesilemez

Muş 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, milyonlarca internet abonesini ilgilendiren bir karara imza attı.

Mahkeme: Taahhüt Bitmeden Abonelik İptaline Ceza Kesilemez

Milyonlarca internet abonesini ilgilendiren bir karara imza atan Muş 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, bir yıldan uzun abonelik sözleşmelerinde tüketicin hiçbir sebep göstermeksizin fesih hakkına sahip olduğuna ve tüketicinin sözleşmeyi feshederek aboneliğini iptal etmesi halinde faturasına herhangi bir ceza yansıtılamayacağına hükmetti.

Sözleşmesindeki 24 aylık taahhüt süresi dolmadan internet aboneliğini iptal eden İ.A.'nın başvurusunu değerlendiren Muş 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, İ.A.'nın haklı olduğuna karar verdi.

İ.A. 24 aylık taahhüt süresi dolmadan internet aboneliğini iptal etmiş, internet şirketi ise sözleşmenin yapılmasından 1 yıl 3 ay 13 gün sonra aboneliğini sonlandıran İ.A.'nın son faturasına "indirim bedellerinin toplamı" oarak 709 lira ceza yansıtmıştı.

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre, İ.A.'nın başvurusunu değerlendiren mahkeme internet şirketinin faturaya yansıttığı söz konusu 709 liranın iadesine hükmetti.

Emsal niteliği taşıyan mahkeme kararında "Süresi bir yıldan daha uzun taahhütlü sözleşmeden davacının (tüketici) herhangi bir sebep göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman fesih hakkına sahiptir" ifadelerine yer verildi.