Haberler
Giriş Tarihi : 24-03-2021 12:58   Güncelleme : 24-03-2021 13:09

Mansur Yavaş: 50 Dosyayı Daha Savcılığa İleteceğiz

Mansur Yavaş, belediyenin geçmiş dönemde ihale yoluyla uğradığı zararlara ilişkin 50 dosyanın savcılığa iletildiğini, hazırlıkları tamamlanan 50 dosyayı da önümüzdeki hafta ileteceklerini açıkladı.

Mansur Yavaş: 50 Dosyayı Daha Savcılığa İleteceğiz

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, göreve geldikleri dönemden itibaren şeffaflaştıklarını ve bütün ihaleleri internete açtıklarını belirterek, “1250 ihalemiz canlı yayınlandı. Buna Büyükşehir Belediyesine bağlı şirketler de dahil. İhalelere en az 40 firma katılıyor. 80 liraya yapılan işi bugün 20 liraya yaptırıyoruz. Bir de aynı firma yapıyor. Bunun yorumu da halk yapıyor” dedi. Yavaş, zaman zaman aynı firmaya farklı işler verilmesini, “Açık ihale yapıyorum, herkes giriyor, fiyatı kıran alıyor. Ne yapmam lazım, ben de kendi firmamı mı kuracağım” şeklinde açıkladı.

Göreve başladığı 8 Nisan’da belediyenin borcu 8.5 milyar lira iken, metro için belediyeden kesilen paranın artırılması nedeniyle aynı ayda 11 milyara çıktığını belirten Yavaş, “2 milyar 235 milyar lira eski dönemin borcunu ödedik. Bugün yine 11 milyar lira borcumuz var. Pandemi nedeniyle EGO çok zarar ediyor. Yolcu yarı yarıya indi. Sağlık çalışanlarımız ücretsiz kullanıyor. Biz de ulaşım sektörüne destek oluyoruz” dedi.

Belediyede sıfırdan bir sistem kurduklarını söyleyen Yavaş, “Doğrudan alımların toplam bedeli 1.7 milyar TL. Az bir rakam değil. Artık bize bağlı şirketler de ihaleyi canlı yapmak ve çok sayıda katılımı sağlamak zorunda. Farklı bir belediyecilik anlayışı getirmek istiyorum. Hiç kimse Mansur Yavaş kendi yakınlarını zengin etti, ihale verdi diyemez. Amacım namuslu bir şekilde, Ankara’ya yakışır şekilde hizmet edip, gayet güzel çalıştı dedirtmek” ifadelerini kullandı.

50 Dosya Savcılığa Gitti, 50 Dosya Hazırlık Aşamasında

Mansur Yavaş, geçmiş dönemde 6 ihalede 2.8 katrilyon zarar olduğunu, 50 dosyanın sağcılığa gittiğini, önümüzdeki hafta 50 dosyanın daha gideceğini açıkladı.

“İnsanların pazar artıkları ile beslendiği bir yerde, bunun hesabının sorulması lazım. Bunlar aslında partili olamazlar. Benim kanaatim yolsuzluk yapanlar kim olursa olsun o partilerin arkasına saklanırlar, yolsuzluğum görünmesin diye” şeklinde konuşan Yavaş, ''Benim görevim bir iddia varsa araştırıp yargıya taşımak. Ulak sistemine girdikten sonra bir gün mutlaka soruşturulur. Ankara’da 10-15 yılda 20 firma zengin olmuş” diyerek durumun takipçisi olacağını söyledi.