Haberler
Giriş Tarihi : 25-12-2020 11:04   Güncelleme : 25-12-2020 11:04

Mansur Yavaş'tan Temelli Müjdesi: 20 Yıllık Su Hasretini Bitirdik

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Temelli'de yaklaşık 20 yıldır süren temiz su sorununu çözüme kavuşturdu.

Mansur Yavaş'tan Temelli Müjdesi: 20 Yıllık Su Hasretini Bitirdik

Ankara'da 2008 yılından bu yana Sincan ilçesine bağlı Temelli semtinin çözülemeyen temiz su sorunu sona erdi. Başkan Mansur Yavaş, müjdeyi sosyal medya hesabından yaptığı "Türkiye’nin başkentinde Temelli semtimize yaklaşık 20 yıldır asitli su veriliyordu. Semt merkezimize 66 bin 638 metre şebeke hattı döşeyip, 1 terfi merkezi ve 5 içme suyu deposu yaparak vatandaşımızı temel insan hakkı olan temiz suya kavuşturduk" şeklindeki paylaşımla verdi.

66 Bin 638 Metrelik Hat İmalatı

Temelli’de yapılan çalışmaları yerinde denetleyen ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Temelli semt merkezinde yapılan 66 bin 638 metrelik hat imalatı sayesinde Alcı Mahallesi üst kotları başta olmak üzere Ihlamurkent, Hürriyet, Gazi, Cumhuriyet ve İstiklal Mahallelerinin de temiz sudan faydalanacağını ifade etti. Öztürk, yaklaşık 20 yıl sonra temiz ve sağlıklı içme suyuna kavuşan Temelli merkezinde 588 abonenin bağlantısının yapıldığını, kalan abone sayısının ise 100 olduğunu açıkladı.

Alcı Mahallesi’ne 6 gruplu 1 terfi merkezi yapıldığını da belirten Öztürk, tamamlanan “Temelli İçme Suyu Arıtma Tesisi İkmali Yapım İşi” kapsamında Türk Şerefli Barajı’nda bulunan ham suyun arıtılarak, iletim hatlarına aktarıldığını sözlerine ekledi.

Arıtma tesisinin saniyede 240 litre olan kapasitesinin 2 yeni tank yerinin eklenmesi ile saniyede 320 litreye çıkarılacağını vurgulayan Öztürk, Temelli merkezine terfi merkezinin hemen yanında bulunan 7 bin 500 metreküp kapasiteli depodan su verileceğini de ifade etti.

"Geçmiş Dönemlerde Temelli Cezalandırıldı"

ASKİ’nin çalışmalarını yakından takip eden Temelli beldesi eski Belediye Başkanı Alaattin Türkoğlu da, bölgede 1999-2009 yılları arasında 10 yıl boyunca belediye başkanlığı yaptığını hatırlatarak, “Benim dönemimde Temelli’nin 1/1000’lik ve 1/5000’lik su kanalizasyon projeleri tamamen yapıldı. Hisarlıkaya mevkiinden cazibeyle su getirtmiştim ama sonrasında Temelli’de içilebilir ve kullanılabilir su olmadı” dedi. Türkoğlu, şöyle konuştu:

O dönem ASKİ’nin vurduğu 200 metrelik bir kuyudan içilemez, asitli bir su Temelli’ye verildi. Halk bu durumdan oldukça şikâyetçiydi. Geçmiş dönemlerde Temelli cezalandırıldı. Mansur Başkanımızın seçimi kazanmasıyla beraber biz durumu kendisine ve ASKİ Genel Müdürümüze anlattık. Şu an yapılan hizmet çok büyük bir hizmet. Artık Temelli’de su sorunu diye bir şey kalmayacak. Temelli halkı adına Başkan Yavaş’a çok teşekkür ediyorum."

"Yavaş ve Arkadaşlarının Su Gibi Ömürleri Olsun"

Temelli’de yaşayan Abdullah Yücetürk isimli bir vatandaş “Temelli’nin altyapısı için yıllardır mücadele veriyoruz ancak bu konu için ulaştığımız kişiler ya bizi kandırdı ya da işi savsakladı. Sağ olsun ilk kazı makinesi Başkan Yavaş ile buraya indirildi. 18-20 yıldır Temelli halkına ne yazık ki tuzlu su içirdiler. Abdest dahi alınamıyordu. Allah’a çok şükür bugün musluklarımızdan suyumuz akıyor. Kadınlar rahatlıkla bulaşık yıkayabiliyor, çayımızı demleyebiliyoruz. Allah Mansur Yavaş ve yol arkadaşlarından razı olsun, su gibi ömürleri olsun" diye konuştu.

2004-2009 yılları arasında Belediye Meclis üyeliği yaptığını söyleyen Mesut Şen ise düşüncelerini, “Temelli’nin çözülemeyen su sorunu kökten çözüldü. 6 ay önce de asbestli borular tamamen değiştirilmişti. 10 günden beri musluktan akan suyumuz içilebilir vaziyette” sözleriyle dile getirdi.