Haberler
Giriş Tarihi : 17-02-2021 12:48   Güncelleme : 17-02-2021 12:48

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in ''Cumhurbaşkanına Hakaretten'' Hapsi İstendi

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Gezen ve Akpınar’ın 4'er yıl 8'er aya kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi.

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in ''Cumhurbaşkanına Hakaretten'' Hapsi İstendi

Uğur Dündar'ın sunduğu Halk Arenası programında, 21 Aralık 2018 tarihinde söyledikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 4’er yıl 8’er aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın yargılandığı davanın ikinci oturumu yapıldı.

Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Müjdat Gezen ve taraf avukatları katılırken, önceki celse savunma yapan ve duruşmalardan vareste tutulan Metin Akpınar katılmadı. Duruşmada Gezen'in doktoru da hazır bulundu. 

Haddini Bil Demek Hakaret Olsaydı Cumhurbaşkanı Söylemezdi

Müjdat Gezen savunmasında, “Kronik rahatsızlık yaşıyorum, 11 aydır rahatsızım. ‘Haddini bil’ demek hakaret olsaydı Cumhurbaşkanı söylemezdi” dedi. Duruşmaya Türkçe sözlük getiren Gezen sözlüğü eline alarak, “Sözlükte de haddini bil kelimesi hakaret olarak geçmemektedir. Değerini bil anlamına gelmektedir” dedi. 

Gezen'in avukatı Fuat Selvi, “Müvekkilimizin söylediği sözde hakaret suçunun unsurları yoktur. İddianame düzenlenmesi mümkün değildir” diyerek müvekkilinin beraatini istedi. Metin Akpınar'ın avukatı Ahmet Köksal Bayraktar da sözlerin eleştiri kapsamında kaldığını belirterek, “Sözlerin tümü dikkate alındığında hakaret yoktur eleştiri vardır. Müvekkilimin beraatini talep ediyorum” dedi.

Mütalaada Cezalandırılmaları İstendi

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Gezen ve Akpınar'ın Halk Arenası programında söyledikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işlediklerini belirtilerek 4’er yıl 8’er aya kadar hapis ile cezalandırılmalarına karar verilmesini istedi.

Mütalaaya ilişkin söz alan Gezen'in avukatı Celal Ülgen ise ayrıntılı savunma yapmak ve mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre istedi ve Gezen'in duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti. 

Gezen'in Vareste Tutulmasına Karar Verildi

Müjdat Gezen'in duruşmalardan vareste tutulmasına karar veren mahkeme, mütalaaya ve esasa ilişkin beyanda bulunmaları için Gezen ve Akpınar'ın avukatlarına kesin süre verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.