Haberler
Giriş Tarihi : 07-09-2021 22:22   Güncelleme : 07-09-2021 22:22

"MHP İlk Seçimde İttifaktan Ayrılma Niyetinde Olduğu İçin Baraj İndiriliyor"

Gazeteci Fehmi Koru, Cumhur İttifakı'nın seçim barajı düzenlemesine ilişkin birtakım iddialar ortaya attı.

Kendi sitesinde "Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı da, seçim barajını indirme girişimi de doğru dürüst tartışılamadı" başlığıyla yayımladığı yazısında Fehmi Koru, "'Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi' sonrasında ortaya çıkan zorunluluk yüzünden partiler ittifak arayışına girdi ve iktidar ile muhalefet ayrı ayrı ittifaklar oluşturdular. İttifak içerisinde yer alan partilerden biri yüzde 10 barajını aştı mı diğerlerinin baraj sorunu kalmıyor. MHP 'Cumhur İttifakı'nda ve büyük ortağı AK Parti yüzde 10’dan fazla oy alabildiği için onun da baraj diye bir derdi kalmıyor" dedi ve "O halde neden Cumhur İttifakı partileri barajı aşağı çekmek için çaba gösteriyor?" diye sordu.

Kendi hesabına cevap verdiğini belirten Koru, "Barajın indirilmesini isteyen parti MHP. Onun kendisine en uygun bulduğu oran yüzde 7. Barajın indirilmesini istemesinin sebebi de ittifaktan ayrılma niyeti. Seçime kendi adı ve sanıyla girmek istiyor MHP… Kamuoyu yoklamalarına yansıyan oy kaybını AK Parti ile ittifak halinde olmasına bağladığı için, MHP, bunu ilk seçimde yapmak niyetinde" dedi.

"Aslına bakılırsa seçimde baraj uygulaması parlamenter sistemlerde 'yönetimde istikrarı' sağlamak amaçlı" diyen Koru, "Başkanlık sisteminin olduğu ülkelerde yönetimde istikrar farklı biçimde oluşuyor; seçilen başkan, partisi Meclis çoğunluğunu elde edememiş olsa bile, bakanları kendisi seçerek bunu sağlıyor" ifadelerini kullandı.