Haberler
Giriş Tarihi : 14-11-2020 12:16   Güncelleme : 14-11-2020 12:16

MHP'nin Şikayetiyle Kılıçdaroğlu'nun Dokunulmazlığının Kaldırılması ve 3 Yıl Hapis Cezası Alması İstendi

MHP Genel Başkan Yardımcıları tarafından 5 Şubat’ta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etmesinden yaklaşık dokuz ay sonra savcılık harekete geçti. Kılıçdaroğlu’nun suçu ve suçluyu övdüğü, suçluyu kayırdığı, delilleri bildirmediği, devleti aşağıladığı öne sürülerek yargılanması istendi.

MHP'nin Şikayetiyle Kılıçdaroğlu'nun Dokunulmazlığının Kaldırılması ve 3 Yıl Hapis Cezası Alması İstendi

MHP'nin üç genel başkan yardımcısının yer aldığı komisyon, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çeşitli demeçlerini inceleyip Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Kılıçdaroğlu’nun suçu ve suçluyu övdüğü, suçluyu kayırdığı, delilleri bildirmediği, devleti aşağıladığı öne sürülerek yargılanması istendi.

Sözcü'nün haberine göre, fezlekede MHP'nin dilekçesinde yer alan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yaptığı 10 farklı konuşmanın TBMM grup konuşması olduğu, yedi farklı konuşmasında da suç unsuru olmadığı ifade edilerek işleme gerek görülmedi. Ancak fezlekede Kılıçdaroğlu'nun Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğunu, belediyelere kayyum atanmasını eleştirmesi; iktidarın yargıyı siyasallaştırdığını söylemesi suç unsuru olarak yer aldı.

TBMM Tarihinde İlk Defa

TBMM'ye gönderilen fezlekede, Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırıldığı takdirde, hakkında 3 yıl hapis öngören TCK'nın 215 ve 218'inci maddeleri uyarınca işlem yapılacağı belirtildi. Fezlekede, CHP lideri için TCK'nın 53. maddesinin de uygulanarak muhtarlık dahil, seçme ve seçilme hakkından yoksun bırakılması, serbest meslek erbabı ya da tacirlik yapamaması da talep edildi. TBMM tarihinde ilk defa bir partinin oluşturduğu komisyon aracılığıyla ana muhalefet lideri hakkında fezleke hazırlanmış oldu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkındaki fezlekeye, “Ben Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Ahmet Altan, Müyesser Yıldız'ın içeride tutulması doğru değil diye açıklama yapmıştım. MHP milletvekilleri beni şikayet ediyor, terörü övüyor diye. Savcı da dosyayı gönderiyor. Şimdi karşımıza muhbir milletvekilleri çıktı” diyerek tepki göstermişti.