Haberler
Giriş Tarihi : 08-04-2021 21:13   Güncelleme : 08-04-2021 21:33

Mısır Başbakanı Medbuli, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a Teşekkür Etti

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, yaptığı açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ülkesinin D-8 Dönem Başkanlığında ortaya koyduğu çabalardan ötürü teşekkür ederim" dedi.

Mısır Başbakanı Medbuli, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a Teşekkür Etti

Mısır Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, çevrim içi düzenlenen Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatının 10'uncu Zirve Toplantısı'na katılan Başbakan Medbuli, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'yi temsilen bir konuşma yaptı.

Medbuli, ortak çıkar ve hedeflere ulaşmak için ülkesi ile D-8 Teşkilatı arasındaki iş birliğini güçlendirmeye önem verdiklerini belirtti.

Ayrıca Mısır Başbakanı, "Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, ülkesinin D-8 Dönem Başkanlığında ortaya koyduğu çabalardan ötürü teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Mısır'ın, ortak çıkar alanlarındaki bağlantıları güçlendirmek ve mevcut istisnaî koşullar altında artan zorluklarla mücadele için hâldeki ve gelecekteki iş birliğini güçlendirmek amacıyla örgütün faaliyetlerine katılmaya büyük önem verdiğini bildiren Medbuli, "Bu büyük zorluklar, ekonomik, sosyal ve çevresel yönler de dâhil olmak üzere kalkınma konularını öne çıkardı ve hızlı toparlanmayı sağlayabilecek ekonomik sektörlerin önemini pekiştirmenin yanı sıra beşerî sermayeye yatırım yapmanın önemini de gösterdi" diye konuştu.

Bu iş birliğini arzu edilen ufuklara taşımak için her zamankinden daha fazla birlikte çaba göstermenin gerekli olduğunu aktaran Medbuli, "Dünya ile toplam ticaretimizin sadece yüzde 7'sini oluşturan üye ülkeler arasındaki ticaretin teşvikine özel önem vermek gerekiyor" dedi.

Bangladeş'in ev sahipliğinde ve AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla çevrim içi düzenlenen D-8 Teşkilatının 10'uncu Zirve Toplantısı'nda, "2020-2030 D-8 On Yıllık Yol Haritası" kabul edilmiş ve toplantıya ilişkin bir de bildiri yayımlanmıştı.

Türkiye, Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya ve Pakistan'dan oluşan D-8 ülkeleri, bugünkü zirvede kabul edilen D-8 On Yıllık Yol Haritası'yla teşkilatı daha güçlü ve gelişmiş hâle getirmeyi hedefliyor.