Haberler
Giriş Tarihi : 08-09-2020 14:07   Güncelleme : 08-09-2020 14:07

MİT Davasındaki Savcı Gazeteciler İçin 19 Yıl Hapis İstedi

Hayatta olmayan MİT görevlilerinin isimlerini ifşa ettikleri gerekçesiyle 3'ü tutuklu 8 gazetecinin yargılandığı davada, savcı mütalaasını sundu.

MİT Davasındaki Savcı Gazeteciler İçin 19 Yıl Hapis İstedi

Libya’daki saldırıda vefat eden MİT personelinin cenaze töreninin haberleştirilmesinin ardından yaşanan tutuklamalar sonucu açılan davanın ikinci duruşması görülüyor. Savcılık, gazetecilerin ayrı ayrı “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” ve “2937 Sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’na muhalefet” suçlarından 19 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Tutuklu gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç ile tutuksuz gazeteciler Barış Terkoğlu, Aydın Keser, Ferhat Çelik, Eren Ekinci, Erk Acarer’in “MİT mensubu olan şehitlerin kimlik bilgilerini ve dolayısıyla da ailelerinin kimlik bilgilerini, çalıştıkları görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgileri yayımlamak, yaymak ve açıklamak suretiyle 2937 Sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 27/3. fıkrasında tanımlanan suç ile TCK’nın 329. maddesinde tanımlanan devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” suçlarını işledikleri iddia edildi.

Gazetecilerin ayrı ayrı 8 yıldan 19 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen savcı mütalaasında, Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç’ın tutukluluk halinin devamına, Erk Acarer’in ise yurt dışında olması nedeniyle savunması henüz alınamadığından dosyasının ayrılmasına karar verilmesi talep edildi.