Haberler
Giriş Tarihi : 16-03-2021 21:35   Güncelleme : 16-03-2021 21:35

Moderna'nın Çin Virüsü Aşısı Çocuklarda da Uygulanacak

ABD menşeli ilaç şirketi Moderna, salgında kitle bağışıklığı için 6 ay ile 11 yaş arasındaki çocuklarda Çin virüsüne karşı aşı çalışmasına başladığını bildirdi.

Moderna'nın Çin Virüsü Aşısı Çocuklarda da Uygulanacak

Moderna’dan yapılan açıklamada, ABD Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ile yürütülen ortak çalışmada ilk faz klinik denemeler için aşının çocuklara uygulanmaya başladığı belirtildi.

Faz 2 ve 3 aşamalarının birleştirilerek iki bölüm hâlinde 6 bin 750 çocuk üzerinde deneneceği duyurulurken söz konusu klinik deneylerin ne zaman tamamlanabileceğine ilişkin bilgi verilmedi. Moderna İcra Kurulu Başkanı Stephane Bancel, "Bu pediatrik çalışma, genç yaş nüfusunda Kovid-19 aşı adayımızın potansiyel güvenliğini ve immünojenitesini değerlendirmemize yardımcı olacak" diye konuştu.

Federal sağlık yetkilileri, çocuklar üzerindeki çalışmaların olumlu sonuç vermesi hâlinde lise son sınıfların sonbahardaki okul döneminde, orta ve ilkokulların da 2022 yılı başlarında aşılanabileceğini bildirdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan ülkedeki Çin virüsü aşılarında Moderna ile Johnson & Johnson 18 yaş ve üstü, Pfizer/BioNTech aşısı ise 16 yaş ve üstüne uygulanabiliyor.