Haberler
Giriş Tarihi : 23-12-2020 17:40   Güncelleme : 23-12-2020 17:40

Moldova Başbakanı İstifa Etti

Moldova Başbakanı Ion Chicu, istifa ettiğini açıkladı.

Moldova Başbakanı İstifa Etti

Moldova Başbakanı Ion Chicu, istifa ettiğini açıkladı. Bu istifa, 15 Kasım'da yapılan seçimlerde büyük bir farkla seçilen Devlet Başkanı Maia Sandu'nun yarın göreve resmen başlamasından hemen önce meydana geldi 

Basına konuşan Başbakan Chicu, "Ülke yönetimiyle erken parlamento seçimlerinin yapılması için gereken adımları istişare ettim. Bu, ülkedeki önemli sorunların çözümü için gerekli" diyerek kendisinin ve hükümetin istifasını Sandu'ya sunduğunu kaydetti.

Devlet Başkanı Igor Dodon'a işbirliği için teşekkürlerini sunan Chicu, Sandu'yla görüştükten sonra daha detaylı bir açıklama yapacağını ifade etti. Chicu hükümeti 14 Kasım 2019'da kurulmuştu.

Maia Sandu, seçimlerden sonra yaptığı açıklamada Moldova halkının sadece mevcut Devlet Başkanı İgor Dodon'a karşı değil, aynı zamanda onun hükümetine karşı oy kullandığını savunarak hükümetin istifa etmesi ve erken parlamento seçimleri yapılması gerektiğini öne sürmüştü.

Sandu, 15 Kasım'da yapılan seçimlerde oyların yüzde 57.75'ini alarak yeni devlet başkanı seçilmişti. Sandu, yarın düzenlenecek yemin töreniyle resmen göreve başlayacak.