Haberler
Giriş Tarihi : 24-09-2020 00:55   Güncelleme : 24-09-2020 00:55

Moldova Lideri Dodon: Ne Doğuda Ne de Batıda Herhangi Bir Askeri-Siyasi Blokta Yer Almayacağız

BM Genel Kurulu'nda konuşan Moldova Lideri Dodon, ne Doğu'da ne de batıda herhangi bir siyasi ya da askeri blokta yer alamyacaklarını ve tarafsız kalacaklarını ifade etti.

Moldova Lideri Dodon: Ne Doğuda Ne de Batıda Herhangi Bir Askeri-Siyasi Blokta Yer Almayacağız

Moldova Lideri İgor Dodon, Çin virüsü sebebiyle bu yıl sanal ortamda yapılan Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu'na video mesaj ile katıldı.

BM Genel Sekreteri'nin dünyada ateşkesin sağlanması yönündeki çağrısını desteklediklerini belirten Dodon, "Farklı seviyelerdeki çatışma ve krizler, hala dünyadaki barış, güvenlik ve kalkınma için tehdit oluşturmaya devam ediyor. Silahlı çatışmalar, küresel kriz çerçevesinde durumu kötüleştiriyor ve silah yarışının yıkıcı etkisini arttırıyor" dedi.

Dodon, ülkesinin dış siyasetinde tarafsızlık ilkesini benimsediklerini de dile getirerek, "Anayasaya göre, Moldova tarafsız bir ülkedir. Bu nedenle ne Batı ne de Doğu'da herhangi bir askeri siyasi bloğa katılacağız" ifadelerini kullandı.

AB ile 2014'te ortaklık anlaşması imzaladıkalarını hatırlatan Dodon, "AB, Moldova için her alanda stratejik bir ortaktır. Moldova, tarih ve coğrafi konumu açısından Avrupa ülkesidir" diye konuştu.