Haberler
Giriş Tarihi : 02-09-2021 12:26   Güncelleme : 02-09-2021 12:26

Mübariz Mansimov, Mehmet Ağar Hakkında Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Yalıkavak Marina'nın eski sahibi Mübariz Mansimov, eski Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Mehmet Ağar hakkında açıklamalarda bulundu.

Mübariz Mansimov, Mehmet Ağar Hakkında Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Yalıkavak Marina'nın eski sahibi Mübariz Mansimov (Gurbanoğlu) dolandırıldığını ileri sürerek eski emniyet genel müdürü, bürokrat ve bakan Mehmet Ağar'a dava açmıştı. Mansimov'un hakkını aramasından hoşlanmayanlar olması üzerine, Mansimov hakkında FETÖ üyeliğinden soruşturma başlatılmış ve Mansimov'un "Dolandırılmama neden oldular" diye dava açtığı beş eski yönetici tanık olarak dinlenmişti. O dava şaibeli bir şekilde ilerlemişken Sedat Peker'in 'Mehmet Ağar’ı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’na kumpas kurmakla suçlamasının' ardından gözler yeniden marinaya çevrilmişti.

Sessizliğini Bozdu

Hakkındaki tüm iddialara rağmen uzun süre açıklama yapmayan iş insanı Mübariz Mansimov, İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtladı. Mansimov, Mehmet Ağar ile MHP'li milletvekili Saffet Sancaklı vesilesiyle tanıştığını, Mehmet Ağar'a Ulus'taki evini bedelsiz verip kira almadığını, Yalıkavak Marina'daki benzin istasyonunu Ağar'lara armağan edip oğlu Tolga Ağar'ı yönetim kurulu başkanı olarak atadığını, Ağar cezaevindeyken her hafta ziyaret ettiğini ve cezaevinin yakınına helikopter pisti yaptırdığını, Pensilvanya'ya Ağar'ın isteği üzerine ve kendi uçağıyla gittiklerini anlattı. 

Saymaz'ın röportajı şu şekilde:

İsmail Saymaz: Bölge Adliye Mahkemesi örgüte yardım suçundan verilen beş yıllık cezayı onadı. Ne düşünüyorsunuz?

Mübariz Mansimov: FETÖ ile bir ilişkim olmadığı ortaya çıkacak. Davam Yargıtay aşamasında. Yardım, ne yardımı? Yok ortada. Hiçbir vakfa yardım etmemişim. Sadece Güllüoğlu'ndan benim otelim iki kilo baklava almış, 2014'te. Siz Güllüoğlu'ndan hiç baklava almadınız mı? Bu memlekette biri çıksın desin ki, Gülloğlu'ndan tatlı yemedim.

İsmail Saymaz: FETÖ ile temasınız oldu mu?

Mübariz Mansimov: Fetullah Gülen'e Mehmet Ağar ile beraber ve onun isteği üzerine gittim. Yoksa Ağar da biliyor, orada FETÖ ile kavgamı. Gülen'e hiçbir zaman sempatim olmadı. Mezhebim Şia. Bizde tarikat olmaz. Türkiye'de 20'nin üstüne okul yaptırmışım. Milli Eğitim Bakanlığı biliyor. Tek bir okul FETÖ'ye verildi mi?

İsmail Saymaz: Neden ceza çıktı?

Mübariz Mansimov: Cezanın boş yere verildiğini hep beraber göreceğiz.

İsmail Saymaz: Marina ile ilgili hak iddianızı sürdürüyorsunuz değil mi?

Mübariz Mansimov: Hiçbir dava kesinleşmiş ve kaybedilmiş değil. Hiçbir iddiamdan vazgeçmedim, geçme niyetinde değiliz.

İsmail Saymaz: Sizce marinaya çöküldü mü?

Mübariz Mansimov: Bana göre çalışanlarım tarafından dolandırıldım. Mübariz Mansimov'un malına kolay kolay çökülemez. Biz korkak değiliz. Biri tehdip edip de malıma çöksünler. Hakkımdaki FETÖ iddianamesine bakarsanız, aynı çalışanlar aleyhimde şahit. Hepsi yalancı şahit.

İsmail Saymaz: Marinanın elinizden çıkması ile FETÖ davası birbiriyle bağlantılı mı?

Mübariz Mansimov: Burası Türkiye, her şey olabilir. Sanmam ki marinanın yeni sahipleri, o güce maliktirler ve Türk adaletini şaşırtsınlar.

İsmail Saymaz: Ağar'ı nereden tanıyorsunuz?

Mübariz Mansimov: Aşağı yukarı 15 sene oldu. Haydar Aliyev'in cenazesine Bakü'ye gelmişti. İşadamı Yusuf Uğur ve milletvekili Saffet Sancaklı, Azerbaycan'da otelde Ağar'ı bana tanıttılar. "Seninle tanışmak istiyor." (dediler) Tanışmamız öyle oldu.

İsmail Saymaz: Bu ilişkiniz Türkiye'de devam etti, öyle mi?

Mübariz Mansimov: Ağar'ı her zaman milliyetçi bildim. Devlet adamı bildim. Sıkıntılı günler geçiriyordu. Sahip çıktım, yalnız kalmasın diye.

İsmail Saymaz: Sahip çıktım derken neyi kastediyorsunuz?

Mübariz Mansimov: Yanımda kaldı, Ulus'ta evimi verdim, evimde oturdu, komşum oldu. Aşağı yukarı 7-8 sene beraber oturduk. Bir kuruş almadım.

İsmail Saymaz: Marinanın yönetim kurulu başkanlığına Tolga Ağar'ı siz mi atadınız?

Mübariz Mansimov: Tolga Ağar'ı müdür olarak koydum. Marinadaki benzin istasyonunu verdim onlara.

İsmail Saymaz: Ağar cezaevindeyken neler oldu?

Mübariz Mansimov: Her hafta yanına gidip geldim. Helikopter pisti yaptırdım, Aydın'da. Pist cezaevine yakın bir yerdeydi. Haftada bir marinadan helikopter servisi kaldırıyorduk.

İsmail Saymaz: Çıktıktan sonra "Gülen'le görüşmek istiyorum" mu dedi?

Mübariz Mansimov: FETÖ'nün yanına gitmek istedi, gittik.

İsmail Saymaz: Neden gitmek istedi?

Mübariz Mansimov: Ona sorsanıza.

İsmail Saymaz: Bildiğim kadarıyla özel uçağınızla Pensilvanya'ya gittiniz.

Mübariz Mansimov: New York'a gittik. Helikopter kiraladım, Pensilvanya'ya geldik. İhsan Kalkavan bize katıldı. Gülen'in önünde oturduk. Gülen, Erdoğan için iyi şeyler konuşmuyordu. "Sen kim oluyorsun! Varsan bugün, Erdoğan sayesinde. Sen karar ver, imam mısın, politikacı mısın?" dedim. Bu lafıma alındı. Bir tek şey dedim: "Sizin yanlış yolda olduğunuzu düşünüyorum.Yanınıza gelenlerin de yanlış yolda olduğunu düşünüyorum." Bu lafı söyleyip çıktım. Bir süre sonra Ağar da çıktı.

İsmail Saymaz: Bu ziyaret davaya delil diye kondu.

Ağar'ın Kaldığı Cezaevinin Tadilatını Ben Yaptırdım

Mansimov, Ağar'ın 2012-2013 yılında kaldığı Aydın Yenipazar Cezaevi'nin tadilat masraflarını kendisinin karşıladığını açıkladı. Cezaevinin eski bakana göre düzenlendiğini belirten Mansimov, ''Ağar, hakkında tutuklama kararı çıktıktan sonra 15 gün evimde kaldı. O sırada ben Tolga Ağar ile cezaevinin tadilatını yaptırdık. Devlet orayı tadilata sokmuştu. Biz müdahale ettik, sponsor olup yaptık. Tadilat bittikten sonra Ağar gitti, teslim oldu. Bayağı para harcadım da, ne kadar harcadığımı hatırlamıyorum. Oğluna para verdim, yaptık.

Eskiden 51, hatta 70 kişi vardı cezaevinde. Bakım yapılırken, 17 kişi kalacak şekilde yapıldı. İçeride aşçı vardı, siyasi veya kabadayı tipler değil, garibanlar. Ağar'ın konforuna göre ayarlandı. Televizyon, banyo, tuvalet; her şey vardı'' şeklinde konuştu.

Mansimov, ''Ziyaretçi kabul edebiliyordu değil mi?'' soruna ise ''Zaten helikopter koymuştum, marinadan cezaevine servis yapıyorduk, herkes ziyaret etsin diye'' yanıtını verdi.