Haberler
Giriş Tarihi : 01-10-2021 16:34   Güncelleme : 01-10-2021 16:34

Muhalefet Anlaştı: Güç Meclis'te Olacak

TBMM'de buluşacak olan 6 muhalefet partisinin temsilcileri bazı konularda anlaşmaya vardı.

Muhalefet Anlaştı: Güç Meclis'te Olacak

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve Deva Partisi arasındaki güçlendirilmiş parlamenter sistem görüşmelerinde üçüncü buluşma, ilk olarak TBMM'de düzenlenecek. İki kez bir araya gelen parti kurmayları, son görüşmede güçlendirilmiş parlamenter sisteme yönelik kritik konuları masaya yatıracak.

Başkanlık sisteminin kurumsal çöküş getirdiği tespitiyle hareket eden muhalefet temsilcileri, güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmalarını devam ediyor. Liderlerin henüz katılmadığı ve genel başkan yardımcıları tarafından yürütülen çalışmada önemli aşamaların bazıları katedilmiş dururumda. Altı genel başkanın ortak basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurmaya hazırlandığı çalışmada, özellikle yasama ve yargı bağımsızlığı konularında ilerleme kaydedildiği öğrenildi.

BirGün'ün haberine göre, üzerinde anlaşılan ilk konu, cumhurbaşkanının yetkilerinin sınırlandırılması durumu. Buna göre, yürütme yetkisi tamamen bakanlar kuruluna devredilecek. Başbakan ile bakanlar arasında sorumluluk bölüştürülecek, başbakan, eşitler arasında birinci olarak en büyük sorumluluk sahibi olacak.

"Ne Kadar Ucube Bir Sistem Olduğunu Gördük"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise Meclis’in tüm siyasetin merkezi haline geleceğini ifade etti.

Erkek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Mevcut sistem tam olarak bir tek adam sistemi. Bu sistemde en önemli özellik, partili cumhurbaşkanının yürütmenin başında olması, yasama ve yargıyı tahakküm altına almasıdır. Oysa demokratik ülkelerde Meclis siyasi güç merkezi olur. Bunu yeniden sağlamak için çalışıyoruz.

İlk meclisten itibaren bakacak olursak parlamentonun bir güç merkezi olduğunu görüyoruz. Kurtuluş Savaşı'nda bile parlamentosu açık olan ülkeye yakışır bir sistem getireceğiz. Kararnameleri sınırlandıracak, Meclis’in itibarını iade edecek bir sistem getireceğiz. Bakanların Meclis’ten çıktığı, yasama süreçlerindeki katılımın arttığı, önerge yöntemlerinin çeşitlendirildiği, parlamentonun ana odak olduğu bir sistem inşa edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.