Haberler
Giriş Tarihi : 18-03-2021 16:14   Güncelleme : 18-03-2021 16:14

Muhalefetten Faiz Kararına Tepkiler Geldi: Olağanüstü Faiz Veriyoruz

Merkez Bankası'nın açıkladığı politika faizi artırım kararının ardından muhalefet duruma tepki gösterdi.

Muhalefetten Faiz Kararına Tepkiler Geldi: Olağanüstü Faiz Veriyoruz

Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan bir haftalık vadeli repo faizini 200 baz puan artırarak yüzde 17'den yüzde 19'a çıkarması kararına muhalefetten tepkiler geldi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, konuyla ilgili yapıtğı açıklamada Türkiye'nin olağanüstü faiz verdiğini belirterek "Ekonomimiz kırk katır ile kırk satır arasına sıkıştı. 128 milyar dolar rezervi boş yere yakmanın bedelini 'yüksek faiz' olarak ödüyoruz. Küresel sermayenin risk iştahını tatmin edebilmek için olağanüstü faiz veriyoruz. Türkiye dünyada en yüksek faiz uygulayan 7. ekonomi haline geldi" şeklinde konuştu.

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan ise faiz kararı üzerinden iktidara yüklenerek "Sıfır faiz dünyasında, yüzde 19'a mahkum ettiler ülkeyi. Saçma sapan bir sebep-sonuç ilişkisi kurgulayıp, 84 milyon vatandaş üzerinde deney yaptılar resmen. Yarattıkları yıkımın bedeli çok ağır oldu. Merkez Bankası bu bedeli ödetmeye devam ederken, siyaset hala eski Bakan'ı övüyor" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta da konuyla ilgili hükumeti eleştirdi. Usta, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Merkez Bankası faiz artırım kararı sonrası yandaş medya: Dolar tepetaklak! Dünyanın en yüksek faizini verirken bir de bunu artıracaksın, sonra bunu görmeyeceksin, dolar tepetaklak diye manşet atacaksın. Aklınızın olmadığı kesin de, Allah size vicdan versin, ne diyeyim" dedi.