Haberler
Giriş Tarihi : 31-05-2021 10:28   Güncelleme : 31-05-2021 10:28

Muharrem İnce ve Özgür Özel, Atatürk'e Lanet Okuyan Mürteciden Şikayetçi Oldu

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ında bulunduğu sırada Ayasofya'da dua ederken Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e lanet okuyan mürteciye yönelik tepkiler sürüyor.

Muharrem İnce ve Özgür Özel, Atatürk'e Lanet Okuyan Mürteciden Şikayetçi Oldu

Ayasofya'da AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu sırada ettiği duada Atatürk'e lanet okuyan ve "zalim ve kafir" diyerek hakaret eden mürteci imam Mustafa Demirkıran hakkında Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel dava açtı.

Muharrem İnce "Haddini bil Mustafa Demirkıran" diyerek yaptığı yazılı açıklamada “Yüzyıllarca bu toprakları yurt edinmiş milletimizin bağımsızlığını, onurunu ve inancını yedi düvele karşı savunan Mustafa Kemal Atatürk’e ‘zalim ve kafir’ diyen hadsiz hesabını verecek. Memleket Partisi olarak bu hadsize dava açacağız!”ifadelerini kullandı. İnce'nin şikayet dilekçesinde “Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkında mesnetsiz ifadeler ile insani, vicdani ve tarihi gerçekleri bertaraf eder vaziyette, kendince kinini kusmuş, Büyük Önderin maneviyatını hedef alan, alçakça ifadeler ile aleniyet kazanan bir biçimde saldırıda bulunulmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi hutbesinin dışına çıkıldığı ve 633 sayılı Diyanet İşleri Kanununu kasten ihlal edildiği belirtilen şikayet dilekçesinde, “Bu hadsizliğin, Atatürk’ün kurduğu kurumun içerisinde bulunan bir kişi tarafından yapılması, düşündürücü, üzüntü verici ve izah edilebilir bir durum değildir” ifadeleri kullanıldı ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhinde İşlenen Suçlar Kanunu ve 633 sayılı Diyanet İşleri Kanununun ihlal edildiği belirtilen mürteci Demirkıran hakkında kamu davası açılması talep edildi.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel'in İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu dilekçede ise mürteci imamın rezil ifadelerine ve bu ifadeler hakkındaki haberlere yer verilerek  “Şüphelinin vaazında Ayasofya'nın müzeye dönüştürüldüğü dönemi anımsattıktan hemen sonra ‘Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir...’ demek suretiyle ilgili kararı alanlara ‘Zalim ve kafir’ şeklinde yakıştırma yapmak suretiyle şeref ve haysiyetlerine saldırıda bulunduğu izahtan varestedir. Şüphelinin vaazı yurttaş tarafından da bu şekilde anlaşılmış ve kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştır. İzah edilen nedenle, 5816 sayılı kanunun 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.' hükmü doğrultusunda şüphelinin cezalandırılması için kamu davası açılması gerekmektedir" denildi.