Haberler
Giriş Tarihi : 06-03-2021 14:37   Güncelleme : 06-03-2021 14:37

Muhtar Masaları İcra Tebligatlarıyla Dolu

Koronavirüs salgını döneminde artan işsizlik ve ekonomik sıkıntılarla beraber muhtarlıklara gelen borç tebligatlarının sayısı da hızla yükseldi.

Muhtar Masaları İcra Tebligatlarıyla Dolu

Salgın döneminde gelen borç tebligatlarındaki yığılmaya dikkat çeken muhtarlar, "İnsanlar zor durumda. Dünyada her şey çok rahatmış gibi imaj verilmesin. Buradan 10 kişi geçiyorsa 9 kişi borçlu, icralık. Bu kadar insan bunları yaşarken biz her şey çok güzelmiş gibi davranamıyoruz" dedi. 

Gelen kısıtlamaların ardından esnafların çok ciddi iş kaybı olduğunu ve kiraların çok yüksek olması sebebiyle gelirelde edemediklerini aktaran Antalya'nın Konyaaltı ilçesine bağlı Gürsu Mahallesi Muhtarı Özlem Saday, “İşletmelerin çoğunda çok ciddi oranda icralar başladı. Özellikle bizlere gelen tebligatların yüzde yüzde 90’ı mahkeme tebligatı. Gözle görülür bir artış var. Esnaf çok zor durumda. Banka ödemeleri dahi yapamayacak durumdalar. Banka icraları da gelmeye başladı. Özellikle esnafların durumu çığlık boyutunda. Biz mahalle içerisinde yaklaşık 3 aydır esnaf ziyaretinde bulunuyoruz. Biz mahalle esnaf ziyaretlerinde hem onların sıkıntılarını dinliyoruz hem de onlara bir nebze olsun faydamız dokunabilir mi diye uğraşıyoruz. Mahallelinin mahalle esnafından alışveriş yapması için teşvikte bulunuyoruz” açıklamasını yaptı.

Uluç Mahallesi Muhtarı Hülya Bozkurt ise “Mahallemizde kepenk kapatan esnafımız var. Seksene yakın ailemiz işsiz kaldı. Kurumlarla irtibat halinde olarak ve mahalle dayanışmasıyla komşularımızı ayakta tutmaya çalışıyoruz. Sadece esnafa değil kişilere de icra dosyası gelmeye başladı. Bir yıl çok uzun bir süre. Kaldı ki günümüz şartlarında kimse köşeye para koyabilecek durumda değil” dedi.

Bozkurt, “Kirada oturanlar kira ödeyemedikleri için ev sahiplerinden icra kağıtları geliyor. İnsanlar psikolojik olarak da çok etkilendi bu durumdan. Elinden el becerisi gelenler kendine maddi gelir sağlamaya çalışıyor. Kimisi maske satıyor. Yarının ne olacağını bilmemek insanları olumsuz etkiliyor. Biz vatandaşlarla kurumlar arasında köprü görevi görüyoruz. Haliyle insanlar haliyle ilk etapta hikayelerini bize anlatıyorlar. Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Umarız bir an önce insanların işlerine kavuşabileceği sürece geçilir” diye ekledi.