Haberler
Giriş Tarihi : 12-11-2020 12:42   Güncelleme : 12-11-2020 13:09

Müsavat Dervişoğlu: Makam Sahipleri Sosyal Medya Ergeni Haline Geldi

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervisoğlu, TBMM'de basın açıklaması gerçekleştirdi.

Müsavat Dervişoğlu: Makam Sahipleri Sosyal Medya Ergeni Haline Geldi

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, TBMM'de basın açıklaması gerçekleştirdi. Dervişoğlu, açıklamasında Berat Albayrak'ın istifası ve gündem üzerinden hükümete yüklendi. 

Albayrak'ın istifasına değinen Dervişoğlu, "Sosyal medya ergeni haline gelen makam sahipleri devlet idaresinin emanetlerinde olduğu gerçeğinden her geçen gün uzaklaşıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasını sosyal medyadaki mesajından öğrendik. Biri de çıkıp demedi ki, Büyük Türk milletinin hazinesini sana emanet ettik, bu makam ben oynamıyorum artık diyerek terkedilecek bir makam mıdır? Hükümet artık nepotizmin esaretinden kurtulmalıdır. Piyasaların Albayrak’ın istifasına verdiği olumlu tepki kendisine duyulan güvensizliğin ortaya çıkmasıdır. Kamu dış borç stoku dün itibarıyla 66 milyar azaldı, bu para ile iki tane Atatürk Barajı yapabilirsiniz. Bakanın istifası ile ortaya çıkan tablo içinde bulunduğumuz sorunların topyekün çözüleceği anlamına gelmez. Burada sorgulanması ve tartışılması gereken asıl mesele sistemdir. Madem ki başkanlık sistemi ile yönetiliyoruz, olumsuzlukların sonucu sadece bakanlar olamaz. Olumsuzlukların yegane sorumlusu bizzat başkandır. Bu sistem değişmedikçe hiçbir şey değişmeyecektir" ifadelerini kullandı.

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AKP'nin grup toplantısında yaptığı konuşmayı değerlendiren Dervişoğlu, "Dün, Sayın Erdoğan, enflasyonu daha da düşüreceklerini söyledi. Enflasyon her geçen gün yükselirken nasıl oluyor da düşürülebiliyor anlayabilmiş değilim. Merkez Bankası’nın atacağı adımların yanında olacağız dediler, hukuk devletini güçlendireceğiz dediler. Bir iktidarı, iktidarının 18. yılında edeceği sözler değil bunlar ama İYİ Parti olarak bunların takipçisi olacağız. Güvene odaklanacağız dediler, yapısal reformlar yapacağız dediler, serbest piyasaya bağlı kalacağız dediler ama bunları zaten 18 yıldır söylüyorlar, bunları tekrarlıyor olmaları aslında bir sorun göstergesidir. Bu iktidarın sonunu göreceğimiz günler yaklaşmıştır" şeklinde konuştu.

Ümit Özdağ'ı Ciddiye Alan Kimse Yok

Ümit Özdağ'ın iki isim vererek "aslında benim değil bu iki ismin disipline gitmesi gerekiyor" ifadesi hakkında sorulan soruya cevap veren Müsavat Dervişoğlu, "Başka isimleri de saydılar ama Sayın Özdağ’ın beni asıl ilgilendiren ifadesi; ben asla milletime yalan söylemedim demesidir. Milletime yalan söylemedim diyen bir siyasi şahsiyetin göz göre göre yalan söylüyor olması tarafımdan kabul edilebilecek bir davranış değildir. İYİ Parti’de her şey şeffaf bir biçimde yürütülmektedir.  İYİ Parti’nin gizli ilişkileri ve ajandaları yoktur. Demokrasiyi kendi içerisinde içselleştirilmiş bir siyasi partiye yöneltilebilecek ithamlar sınıfına dahil etmiyorum Ümit beyin söylediklerini. Arkasında başka şeyler arıyorum, dolayısıyla yalan söylediğini, özellikle HDP’nin içinde bulunduğu bir anayasa görüşmesinin İYİ Parti tarafından yapılabilmesinin mümkün dahi olamayacağını tekrarlıyorum. Ortada kamuoyunu ikna edebilecek herhangi bir belge, veri, delil yokken İYİ Parti’ye yönelttiği bu iftiranın elbette ki bir bedeli olacaktır diye düşünüyorum. İYİ Parti olarak Sayın Ümit Özdağ’ın iddialarını ciddiye alan herhangi bir arkadaşımız yoktur, mensubumuz yoktur. Biz iktidarın büyük yalanlarıyla uğraşıyoruz. Özdağ’ın küçük ve miğde bulandıran yalanlarıyla vakit kaybedecek değiliz" ifadelerini kullandı.