Haberler
Giriş Tarihi : 10-10-2021 16:26   Güncelleme : 10-10-2021 16:45

Naci İnci: 30 Yıllık Üniversitemi Dayatmalara Teslim Etmeyeceğim

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci, üniversitede süregelen protestolara ilişkin açıklama yaptı.

Naci İnci: 30 Yıllık Üniversitemi Dayatmalara Teslim Etmeyeceğim

Boğaziçi Üniversitesi'nde 19 akademisyenin rektör adaylığı için yarıştığı oylamada yüzde 95 oranında oyla reddedilerek rektör olması istenmeyen Naci İnci, Melih Bulu'nun yerine rektör olarak tayin edilmişti.

Yeni öğretim döneminin açıldığı gün gerçekleştirilen protestolarda 10 öğrenci gözaltına alınmış, iki öğrenci hakkında tutuklama kararı verilmişti.

Sabah'tan Ceyda Karaaslan'a açıklama yapan Rektör Naci İnci, "Akademisyenlerimiz de yönetim görevlerine gelmek istemiyorlar. Çünkü ciddi bir mahalle baskısı var. Korkuyorlar. Benim rektörlüğe atanmamla birlikte bir sakinleşme oldu. Kampüs normal hayatına dönmeye başladı. Sonra kampüs açıldı. Eğitim öğretime başladık. Ne olduysa bir şekilde bir yerden düğmeye basılmış gibi. Rektörün arabasının önünü kesmek, üniversitede huzursuzluk çıkarmak, böyle olaylarla karşılaştık maalesef" dedi.

Bunun Zorbalık Olduğu, Vandallık Olduğu Aşikar

Protestoların tarzını zorbalık ve vandallık olarak niteleyen İnci, "Bunu hiçbir şeyle açıklayamazsınız. Siz rektörü bu şekilde durdurarak ne yapmaya çalışıyorsunuz? Eğer güvenlik önemleri alınmazsa bir sonraki adım nedir? Bu Boğaziçi Üniversitesi’ne yakışır bir şey mi? Rektörün makam aracına çıkıp tepinmek her şeyden önce insani bir davranış değil. O protesto falan değil ki. Bu bırakın Boğaziçi Üniversitesi öğrencisini herhangi birinin yapmaması gereken bir şey. Ve herhangi bir kişiye de yapılamaz bu. Kabul edilebilir bir şey değildir. Eğer bu seviyeye getirilmişse, öğrenciler eğer bu hale getirilmişse o zaman bu bir yere dayanıyor. Yani bunun arkasında bir şey var, bir arayüz. Bu bir projenin parçası. O zaman bir proje var. Buradan bir şey çıkarılacak. Daha büyük bir boyuta ulaşacak" diye konuştu.

Dekanlar Mahalle Baskısı Yüzünden Ceza Vermiyor

"Danıştay rektörün disiplin yetkisini iptal etti. Rektör disiplin cezası veremiyor, soruşturma açamıyor. Kim disiplin amiri? Dekanlar, yüksek kurul üyeleri, enstitü müdürleri" diyen İnci, "Dekana gönderiyorsunuz, örneğin bir fakültenin dekanına 149 tane disiplin soruşturması göndermişiz. Bunların sadece 30-35 tanesine cevap verilmiş ve hiçbirisine suç olmasına rağmen, yönetmelikte tarif edilmesine rağmen hiçbir ceza verilmemiş. Dekanlar ceza vermiyor. Neden? Siz ceza vermediğiniz zaman iyilik yapmıyorsunuz. Dedim ya bir mahalle baskısı var. Dekanların ceza vermemesi de o mahalle baskısının bir sonucu. Ceza verseydiniz bunlar devam etmezdi" ifadelerini kullandı.

"Bir bakıyorsunuz kapıda başka üniversitelerden gelenler var. 12 kişi gözaltına alınıyor. Bunların dört Boğaziçi Üniveristesi’ne kayıtlı, sekizi başka üniversiteye kayıtlı" diyen İnci, "Bir bakıyorsunuz bir lisede bir whatsapp grubu kuruluyor, Boğaziçi adına mesajlaşmalar oluyor. Liselere yapıyorlar bunu. Ne alakası var. Boğaziçi’ndaki eylemelere destek verilmesinin lisedeki öğrenciyle ne alakası olabilir?" şeklinde sordu.

"Eylemlerin daha önceki argümanı şuydu: 'Rektör Boğaziçi Üniversitesi'nden biri değildi" diyen İnci "Ben buranın 30 yıllık hocasıyım. Oranın asli unsuruyum. Onların bir kısmı benden ders aldı. Şimdi ki argüman ise şu: 'Siz daha önceki yönetimde görev aldınız'. Size de teklif edildi. Bütün öğretim üyelerine 'Gelin yardım edin. Üniversite çökmesin. İşler yürüsün' diye. Kimse cesaret edip bunu üstlenmedi. Çünkü bir mahalle baskısı kuruyor bazı arkadaşlarımız" dedi.