Haberler
Giriş Tarihi : 26-04-2021 12:39   Güncelleme : 26-04-2021 12:39

Nihat Hatipoğlu'ndan ''Zengine Düşman Olma'' Uyarısı

Köşe yazısı kaleme alan Nihat Hatipoğlu, ''İslam’da zenginlik düşmanlığına müsaade edilmez'' şeklinde bir ifade kullandı.

Nihat Hatipoğlu'ndan ''Zengine Düşman Olma'' Uyarısı

4 fakültenin dekanı olmasıyla adından söz ettiren Nihat Hatipoğlu, “Fakiri hor görme, zengine düşman olma” başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı.

2019 yılında ATV’den aldığı 600 bin lira maaş ile gündem olan Hatipoğlu, İslam’ın kapitalizm ve komünizm gibi siyasi ve iktisadi sistemlerin tümüne uzak olduğunu belirttiği yazısında Müslümanlığın refah seviyesini yükseltmeyi esas aldığına değindi.

 “Dinimiz ‘Veren el alan elden üstündür’ diyerek helal yolla elde edilen sermayeyi teşvik eder. İslam’da zenginlik düşmanlığına müsaade edilmediği gibi fakirin hor görülmesine de imkân tanınmaz” ifadelerini kullanan Hatipoğlu yazısında şu ifadelere yer verdi:

''İslam dini sermayeye karşı durmak yerine sermayeyi edinme yoluna bakar. Haram yolla elde edilen sermayeyi haram sayar. Rüşvet, faiz, haram kılınmış malın satışından elde edilen para, başkasının hakkını gasptan elde edilen sermaye, hile ile elde edilmiş para, hırsızlık, çapulculuk, baskı ve benzeri yollarla elde edilen sermaye haram kazanç sayılır.

Haklı ve meşru yolla elde edilen sermayeyi dokunulmaz sayar ve bu para edinme yolunu açık bırakır. Ve bu hususla komünizmden haylice ayrışır. Sermaye edinme yolunu helal kazanç prensibine bağlayarak sermayeyi helal ve dini nizam dairesinde değerlendirip kapitalizmin yolunu kapatır.

Refah seviyesini yükseltmeyi esas kabul eder. Yatırıma teşvik eder. Kazancın çoğu ticaretten elde edilir der. 'Veren el, alan elden hayırlıdır' diyerek 'bir lokma, bir hırka' felsefesini reddeder. Fakirliği teşvik etmez. Ancak imkânı olmayan fakiri dışlamayı şiddetle reddeder''