Haberler
Giriş Tarihi : 11-03-2021 13:00   Güncelleme : 11-03-2021 13:00

Osmangazi Köprüsü İçin 1.6 Milyar TL ''Garanti'' Ödemesi Yapılacak

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’na, 2020 yılının ikinci yarısına ilişkin “Garanti” kapsamında yapılacak ödemeye ilişkin tutar büyük ölçüde netleşti.

Osmangazi Köprüsü İçin 1.6 Milyar TL ''Garanti'' Ödemesi Yapılacak

İşletmeci Otoyol Yatırım AŞ’ye 2020 yılının ilk yarısı için 1 milyar 750 milyon TL garanti ödemesi gerçekleştirilmişti. Şirkete yakın kaynaklar, ödemeyle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti. Kaynaklar, tutarın hemen hemen kesinleştiğini ifade etti. 

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’na, 2020 yılının ikinci yarısına ilişkin “Garanti” kapsamında 1,5 - 1,6 milyar lira ödeme yapılacak.

Şirkete 2020 yılı 1 Temmuz-31 Aralık döneminde araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle yapılacak ödemenin, en geç bu ay sonunda yapılması ön görülüyor.

Araç Geçiş Garanti Ödemesi

Türkiye, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle özel sektör eliyle 'mega' olarak nitelendirilen büyük alt yapı projelerini gerçekleştirdi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, bu yöntemle inşa edildi. Devlet, yapım ve işletmesini özel sektörün üstlendiği bu projelere, araç geçiş garantisi verdi. Araç geçiş bedelleri, bazı projelerde dolar, bazılarında (son dönem gerçekleştirilen) avro kuru üzerinden belirlendi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması durumunda aradaki farkı devlet ödüyor. Buna, “Araç geçiş garanti ödemesi” adı veriliyor.

Devlet, Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Kuzey Çevre Otoyolu ile Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nda yılda iki kez garanti ödemesi yapıyor.