Haberler
Giriş Tarihi : 27-09-2021 14:36   Güncelleme : 27-09-2021 14:50

ÖSYM KPSS Adaylarının Branş Bazında Sıralamalarını Açıkladı

Ölçe, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), KPSS branş bazında sıralamaları açıkladı.

ÖSYM KPSS Adaylarının Branş Bazında Sıralamalarını Açıkladı

Ölçe, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) resmi sitesi üzerinden yapılan duyuruda "2021 Kamu Personel Seçme Sınavına (2021-KPSS Lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır" denildi.

Adayların Aday İşlemleri Sistemi üzerinden branş bazında sıralamalarını öğrenebilecekleri belirtilen yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibariyle aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.

MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Adayların branş bazında sıralamaları incelerken göz önünde bulundurması gerekenleri içeren teknik açıklama metnine aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir.

Adaylara saygıyla duyurulur."

Aday İşlemleri Sistemi'ne erişebilmek için tıklayınız.