Haberler
Giriş Tarihi : 10-06-2021 16:10   Güncelleme : 10-06-2021 16:30

Öz Oğlunu İstismar Eden Eski AKP Gençlik Kolları Başkanı Tutuklandı

5 yaşındaki öz oğluna istismarda bulunan AKP eski Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt tutuklandı.

Öz Oğlunu İstismar Eden Eski AKP Gençlik Kolları Başkanı Tutuklandı

İzmir'de yaşayan N.Y., boşandığı eşi Refik Yakıt ile görüşen 5 yaşındaki çocuğunun hareketlerinde gariplik olduğunu fark etti. Çocuğunun içine kapandığını, hareketlerinde değişiklik olduğunu ve anal bölgesinin kızardığını fark eden anne savcılığa başvurdu. 

N.Y’nin avukatları 24 Mart 2021’de görülen duruşmada, mahkemeye AKP eski Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt'ın 5 yaşındaki çocuğu istismar ettiğini kanıtlayan uzman raporlarını ve pedagog görüşlerini sundu.

Ancak mahkeme, kendileri tarafından yönlendirilen pedagogun hazırladığı sosyal inceleme raporunu esas alarak, çocuğun geçici velayetini babaya verdi.

Takipsizlik Kararı Verildi

N.Y’nin avukatları istismara uğrayan çocuğun velayetini sapık babaya veren mahkemenin kararına itiraz etti.  Ancak mahkeme takipsizlik kararı verdi.

Mahkemenin takipsizlik kararı üzerine davayı üstlenen Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği (ÖÇKD) avukatlarından Barış Özbay ve Özgür Baykal, sapık babanın hapse girmesi için mücadele başlattı. 

Anneyi Odadan Kovdular 

Dava sürecinde mağdur olan çocuk ve anne yerine istismarcı babanın korunduğunu belirten Barış Özbay, dava sürecini anlattı. Özbay'ın açıklaması şu şekilde:

"N.Y hanım eşiyle bir boşanma davası sürecinde. Bu dava sürdüğü esnada 2020 yılında bir cinsel istismar iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunuyor.

Savcılık konuyla ilgili olarak bir soruşturma açmış ama soruşturmada art niyet oluşturacak şekilde ciddi anlamda bir talihsizlik yaşandığı belli. Baba İzmir'in Selçuk ilçesinde AKP ilçe yönetiminde olan biri. İstismar soruşturmasını yürüten savcıyla boşanma davasına bakan hakim evli.  Soruşturmanın yürütüldüğü esnada ifadeler alınıyor ancak ilk adli tıp raporunda herhangi bir cinsel birleşmeye ilişkin bir bulgu bulunmadığı için takipsizlik veriliyor.''

Hakim, AKP'li Babayla Dışarıda Görüştü

''Bu süreçte çocuğun kendi ifadesiyle istismara uğradığını belirtmesine rağmen mahkeme tarafından atanan pedagog durumu rapora işlemiyor, hatta anne aleyhine bir durum oluşturuluyor. Öyle ki ilk soruşturma sürecinde anne istismar dilekçesini sunmak için hakimin yanına gidiyor ve odasından kovuluyor. Mahkeme sırasında da anneyi çocuğunu sosyal hizmetlere vermekle tehdit ediyor. Ancak hakimin babayla dış görüşme yaptığı iddia ediliyor. 

Bu sırada babanın velayeti yok ama kişisel ilişki kurulabilmesi için ara kararla bir durum tahsis ediliyor. Bundan kaynaklı olarak hafta sonu çocuğun babayla görüşmesi sonrası çocuğun anal bölgesinde kızarıklar tespit ediliyor. Anne olayın hemen ardından tekrar savcılığa gidiyor. Savcılık, Çocuk İzleme Merkezi'nden bir rapor aldırılmasını muayene yapılmasını istiyor. 

Olayla ilgili bir muayene yapılıyor ve çocuğun ifadesi alınıyor. Çocuk önceden yaşadığı süreçle ilgili meramını çok fazla anlatmaya çalıştığı için bu kez kendi içine çekiliyor ve olayı anlatmak istemiyor. Olayı anlatmadığı ve doğrudan babayı suçlamadığı için adli tıp raporunun gelmesi bekleniyor. Bizi de sürümcemeye sokan süreç buydu. Soruşturmaya dahil olduğum zaman dosyayı inceledim önceki süreçte de uzmanların ve pedagogların görüşlerinin yer aldığını gördüm. Ancak adli tıptan bir rapor aldırılmamış, muayene raporu yazılı olarak formasyona sokulup savcılık dosyasına sunulmamış.''

Cinsel Birleşmeye İlişkin Görsel Sundum, Tutuklandı

''Konuyla ilgili olarak ben pazartesi günü 2. soruşturmayı yürüten savcıyla görüştüm, cinsel birleşmeye ilişkin görsel verileri sundum. Onlar da bu durum söz konusudur dediler. Savcı, bu konuşmaya istinaden adli tıp raporu için İzmir’deki süreci hızlandırdı. Beklediğimiz gibi cinsel bir birleşmenin tartışmasız, çok net olduğuna ilişkin bilimsel verilerin yer aldığı adli tıp raporu savcılığa ulaştı. Bunun neticesinde şahıs hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Dün akşam da Selçuk Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı."

Oğlum Bir Daha Babası Tarafından Tecavüze Uğramasın

Çocuğu için 2 yıldır müdahale eden ve sonunda mücadelesini kazanan N.Y., "Bu kişinin gerçekten gerekli olduğu cezayı almasını, sokakta elini kolunu sallaya sallaya gezsin istemiyorum. Benim oğlum bir daha babası tarafından tecavüze uğrasın istemiyorum. Sadece benim oğlum değil, bu insanların dışarda kalması demek, sokakta binlerce çocuğun istismara uğrama tehlikesi var demek. Adalet varsa eğer bu ülkede, çocuklara ve kadınlara da artık adaletin  uygulanmasını istiyorum. Hiçbir anne korkmasın. 

İstismar çok ağır, annelere çok acılar yaşatıyor. Hiçbir anne korkmadan bunun mücadelesini versin. Ben 2 yıla yakındır 2 çocuğumla beraber bunun mücadelesini veriyorum. Benim yanımda sadece ailem vardı, arkamda hiç kimse olmadı'' diyerek yaşadığı zorlu dönemi anlattı.

İstismarcı Babanın Arkasında AKP Vardı

Öz oğlunu istismar eden Yakıt'ın arkasında AKP'nin olduğunu belirten N.Y., ''Koskoca parti onun arkasındaydı. Babanın arkasında hakimler, savcılar vardı ve dosyayı kapattılar. Ama ben yılmadım. Sadece evladım için bu mücadeleyi verdim. Şu an oğlum iki farklı  yerden tedavi alıyor. Hiç kimseden hiçbir maddi destek almadan, sadece ailemin desteğini alarak çocuğumun tedavilerinİ başlattım. Hiçbir anne bana bir şey yapar, çocuğuma bir şey yapar diye bu sapıklardan korkmasın. Onlar güçlü olsunlar ki bu pislikler o masum çocuklara dokunamayacaklarını anlasınlar. Bilsinler ki o masum çocukların geleceklerini yakmasınlar; canlarını, bedenlerini, ruhlarını acıtmasınlar, yakamasınlar. Kanunlar çok zayıf işliyor. Öyle caydırıcı maddeler çıkarsınlar ki bu sapık zihniyetler bunun cezasının çok ağır olduğunu bilsinler. Anneler de bilsinler ki ne kendileri suçlu ne de evlatları. Tek suçlu varsa o da sapıklar. Anneler korkmasın, korkmadan mücadele versin" şeklinde konuştu.