Haberler
Giriş Tarihi : 12-09-2021 18:02   Güncelleme : 12-09-2021 18:02

Özgürlükler Ülkesi Çin Marvel Filmini Gösterime Sokmadı

Marvel evreninin ilk Asyalı karakterini barındıran "Shang-Chi ve On Halka Efsanesi" adlı film Çin'de gösterime sokulmadı.

Özgürlükler Ülkesi Çin Marvel Filmini Gösterime Sokmadı

Çin Virüsü salgınının başlamasıyla birlikte çekimleri ertelenen Marvel filmi "Shang-Chi ve On Halka Efsanesi", dünyanın dört bir yanında gösterime girdi.

Buna karşın film, Komünist Parti yönetimindeki Çin'de gösterime sokulmadı. Konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken filmin kökenini oluşturan çizgi romanda yer alan bir karakter nedeniyle filmin gösterime sokulmadığı belirtiliyor.

Shang-Chi'nin babası 1973'te yapılan ilk tanıtımında ırkçı bir Asyalı olan Fu Manchu idi. Marvel Studios adına açıklama yapan Kevin Feige karakterin defalarca tekrar yazıldığını belirterek "Kesinlikle, Fu Manchu bu filmin konusu değil, Shang-Chi’nin babası değil ve bir Marvel karakteri bile değil, onlarca yıldır da yok" diye konuştu.

Ancak Çin'de gösterime sokulmayan tek Marvel filmi Shang-Chi değil. Eternals adlı filmin de Çin'de gösterime sokulup sokulmayacağı bilinmiyor. Çin kökenli Oscarlı bir yönetmen olan Chloe Zhao tarafından çekilen filmin gösterime sokulmamasına gerekçe olarak Chloe'nin 2013 yılında Çin için söylediği "Her yerde yalanlar bulunan bir ülke" sözü gerekçe gösteriliyor.

Çin'de Özgürlüklere Getirilen Kısıtlamalar

Çin'de daha önce alınan kararlarla reşit olmayan Çinlilerin çevrim içi oyun saatleri kısıtlanmış ve sosyal medyadaki birçok K-Pop hayran sayfası kapatılmıştı.

Uygur Soykırımı

Çin'in işgalci olarak bulunduğu Doğu Türkistan'da 2014'ten bu yana sürdürdüğü Uygur Soykırımı, Hollanda, İngiltere, Kanada, ABD gibi birçok ülke tarafından resmi olarak tanınıyor.

Uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına göre 1 ile 3 milyon Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek Türkü toplama kamplarında tutuluyor ve bu kamplarda tutulan esirler sistematik olarak işkence, tecavüz ve köleleştirmeye tabi tutuluyor.

Bunun yanında Uygur Türklerini hedef alan sistematik soykırımı durdurmasına yönelik çağrılara "radikal İslamcı terörizmle mücadele ettikleri" iddiasıyla yanıt veren ÇKP, terör örgütü Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesi halinde kurulacak olan hükümeti tanıyacağını açıkladı. Bu durumda Çin, terör örgütü Taliban'ın kuracağı sözde hükümeti tanıyan ilk ülke olacak.