Haberler
Giriş Tarihi : 22-02-2021 17:15   Güncelleme : 22-02-2021 17:15

Öztrak: 128 Milyar Dolar Bir Kuru İnat Uğruna Yakıldı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası'nın döviz rezervinin eksi 600 milyon dolar olduğunu söyleyerek "128 milyar dolar bir kuru inat uğruna boş yere yakıldı" dedi.

Öztrak: 128 Milyar Dolar Bir Kuru İnat Uğruna Yakıldı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. "Rakamlar benim değil; Merkez Bankası’nın. 18 Şubat itibariyle, TCMB’nin net döviz rezervleri, eksi 600 milyon dolar. Merkez Bankası’nın kasasında kendine ait döviz kalmamış. Merkez Bankası’nın kasasında kendine ait döviz kalmamış. Yine 56 milyar dolarlık, SWAP yükümlülüklerini de dikkate alırsak, Şubat ortası itibariyle Merkez Bankası net rezervleri eksi 57 milyar dolara düşüyor" diyen Öztrak, hükumete "Merkez Bankası kasasından 128 milyar dolar, Bir kuru inat uğruna boş yere yakıldı. 128 milyar dolar nereye, nasıl, kimlerin imzasıyla satıldı" sorusunu sordu.

Erdoğan'ın "Bunlar sahtekar. Şu anda Merkez Bankası'nın döviz rezervi sıfırlandı, sıfırın altına düştü. Göreve geldiğimizde 27,5 milyar dolar döviz rezervi vardı. Şimdi, 95 milyar dolar döviz rezervimiz var. Başbakanlığım döneminde bu döviz rezervi 132 milyar dolara kadar çıktı. Ondan sonra bir düşüşle 95'e indik. Biz yine 132'ye de 200'e de çıkarız. Çünkü biz bu işi biliyoruz" sözlerinin ardından rezervler üzerinden hükumete yüklenen Öztrak, "Oysa 2019’un hemen başında, SWAP yükümlülükleri de dâhil, net rezervler artı 54 milyar dolardı. İki yılda ne oldu da, Merkez Bankası 70 sente muhtaç hale geldi? İşte bu “devlet krizidir.” Bunun sorumlusu kim Sayın Erdoğan? Merkez Bankası kasasından 128 milyar dolar, bir kuru inat uğruna boş yere yakıldı. Bu 128 milyar doları yerine koymak, yıllarımızı alacak. Biz aylardır soruyoruz. Bu 128 milyar dolar nereye, nasıl, kimlerin imzasıyla satıldı? Bu döviz rezervleri neden açık, şeffaf bir şekilde ihaleyle satılmadı? Neden gizli, saklı, arka kapı operasyonları kullanıldı? Bu işlemler tahkikattan, müfettiş denetiminden geçti mi" ifadelerini kullandı.