Haberler
Giriş Tarihi : 07-10-2021 09:07   Güncelleme : 07-10-2021 09:07

Pandora Belgeleri: Cengiz Vergiden Virjin Adaları İle Kaçınıyormuş

Cengiz Holding'in Cumhuriyet'e vergi ödememek için servetini Britanya'nın Virjin Adaları'na aktardığı ortaya çıktı.

Pandora Belgeleri: Cengiz Vergiden Virjin Adaları İle Kaçınıyormuş

17-25 Aralık rüşvet operasyonlarında ortaya çıkan tapelerde söylediği "Milletin a.ına koyacağız" sözüyle hafızalara kazınan Mehmet Cengiz'in Cengiz Holding'i, AKP hükümetinden aldığı adrese teslim ihaleler ve onlarca defa silinen vergi borçları ile akıllarda. Öyle ki 2010 yılında Ceniz İnşaat'ın 425 milyon liralık vergi borcu tek kalemde kaldırılmıştı.

Ancak Mehmet Cengiz'in Türk milletinin paralarıyla yapılan ihalelerden elde ettiği paraları vergi cennetlerine taşıdığı, vergiden "kaçındığı" ortaya çıktı.

Mehmet Cengiz daha önce yayımlanan Panama Papers'ta da AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eski AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte yine vergiden "kaçınmak" için kurduğu offshore şirketler ile gündeme gelmişti.

Offshore Şirketler

Pandora Papers'ta ise Mehmet Cengiz'in Trident Trust gibi müşterilerinin kimliğini gizlemek için iç içe geçmiş paravan şirketler kullanan servis sağlayıcılar kullanarak kurduğu MEFA Cengiz Limited'in yönetiminin adına Standard Chartered Bank'ta hesap açılarak Standard Chartered Trust Limited tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

Pandora Papers çalışmasına katılan DW Türkçe'den Pelin Ünker ve Serdar Vardar'ın röportaj teklifini reddeden Cengiz, yazılı cevabında MEFA Cengiz firmasının Uğur Cengiz'e ait olduğu teyit etti.

Söz konusu offshore şirketin yetkilileri İGA İstanbul Havalimanı çalışanlarından seçildi. İGA İstanbul Havalimanı'ndaki Baş Planlama Görevlisi İsmail H. Polat, Trident Trust ve MEFA Cengiz arasındaki iletişimi yürütürken 29 Haziran 2015'te Havalimanı'na planlama müdürü yapılan Atınç Tuncali ise MEFA Cengiz şirketine sekreter olarak tayin ediliyor.

İlişki Yaşadığı Kadının Üzerine Londra'da Daire Geçirmiş

Cengiz DW Türkçe'ye verdiği cevapta bu iki çalışanın söz konusu offshore şirketteki görevleri nedeniyle fazladan bir para almadıklarını açıkladı.

Cengiz ailesi ortaya çıkan belgelere göre MEFA Cengiz aracılığıyla düşük vergiyle 3 milyon 750 bin pound değerinde konut satın almış. Belgelere göre 2011-2012 yılları arasında şirkete 4,4 milyon dolar para aktarılıyor. 

2019 yılında Mehmet Cengiz'in 30 yıllık eşi ve 6 çocuğunun annesi Fatma Cengiz "zina ve şiddetli geçimsizlik" nedeniyle boşanma davası açmıştı. Fatma Cengiz İstanbul Anadolu Aile Mahkemesi'ne verdiği dava dilekçesinde Cengiz'in ilişki içinde olduğu bir kadının üzerine Londra'da daire geçirdiğini ileri sürüyordu.