Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 04-10-2020 18:36   Güncelleme : 04-10-2020 18:36

Paşinyan Saçmalamaya Devam Ediyor: Batı Dünyası Dağlık Karabağ'a Müdahale Etmezse Türkler Viyana Kapılarına Dayanır

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'a karşı hezimet yaşayan ve hem batıdan hem de Rusya'dan umduğu desteği bulamayan Ermenistan Başbakanı Paşinyan saçma açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Paşinyan Saçmalamaya Devam Ediyor: Batı Dünyası Dağlık Karabağ'a Müdahale Etmezse Türkler Viyana Kapılarına Dayanır

İşgal ettiği Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'a karşı hezimet yaşayan Ermenistan'ın Başbakanı Nikol Paşinyan, Alman gazetesine verdiği röportajda, "Batıdan net bir tavır gelmezse Avrupa, Türkiye'yi Viyana yakınlarında beklemeli" dedi.

Azerbaycan ordusu karşısında Dağlık Karabağ'da üst üste kayıplar veren Ermenistan, çareyi Batılı ülkelerden beklemeye devam ediyor. Alman Bild Gazetesi'nden Paul Ronzheimer 'in sorularını yanıtlayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türkiye’yi “sözde soykırım” ile suçladı. Bild Gazetesi Muhabiri Ronzheimer, görüşmenin Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki Başbakanlık resmi konutunda gerçekleştiğini ve görüşme boyunca Başbakan Paşinyan‘ın gergin ve uykusuz olduğunu, cepheden gelen kayıplarla alakalı tedirgin olduğunu ifade etti.

Dağlık Karabağ'ın Hukuki Olarak Azerbaycan'a Ait Olduğunu Kabul Etti

Nikol Paşinyan "Dağlık Karabağ, uluslararası hukuka göre Azerbaycan'a aittir, ancak bölgede çoğunlukla Ermeniler yaşamaktadır. BM ve AGİT 1992'den beri arabuluculuk yapmaya çalışıyor. Şimdi durum tamamen tırmandı çünkü Azerbaycan, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteğiyle bölgeyi yeniden ele geçirmek istiyor" ifadelerini kullandı.

Paşinyan, “Dünya Ermenistan yerine Donald Trump ve onun korona enfeksiyonundan bahsediyor - bu sizi rahatsız ediyor mu” sorusuna, “Bölgemizde yaşanan olayların uluslararası toplumdan yeterince ilgi gördüğünü düşünüyorum. Belki de bunun nedeni Suriye'den paralı askerlerin ve teröristlerin Dağlık Karabağ sorun bölgesinde ortaya çıkmasıdır" ifadelerini kullandı. Bunu nasıl bildiğine ilişkin soruyu yanıtlayan Paşinyan, “Türkiye tarafından Dağlık Karabağ ve Ermenistan'a karşı Azerbaycan tarafında savaşmak için kiralık savaşçılar nakledildi. Sanırım şimdi bu durumda artık sadece yerel bir güvenlik sorunu değil. Küresel gündemin ayrılmaz bir parçasıdır. Çünkü burada olanlar uluslararası olarak üç nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, dediğim gibi, Suriye'den teröristler Dağlık Karabağ ve Ermenistan ile savaşmak için Türkiye tarafından kiralanmakta ve taşınmaktadır. İkincisi, Türk ordusu bu sürece dahil oluyor. Bu, Türkiye'nin bu bölgelerde yaptığı gibi, Akdeniz, Orta Doğu ve Libya'daki diğer faaliyetleri de kapsıyor” dedi. Paşinyan, üçüncü önemli nedenin 100 yılın ardından Türkiye'nin 1915 sonbaharında “sözde Ermeni soykırımını” sürdürmek için Güney Kafkasya bölgesine döndüğüne inandığını iddia etti.

Paşinyan, “Erdoğan ile barış müzakerelerini hayal edebiliyor musunuz” sorusuna ise, “Olanları terör saldırısı olarak sınıflandırıyorum. Ve bir terör saldırısı gerçekleştiğinde, her ülke için birinci öncelik elbette kendi güvenliğini savunmak ve ona göre hareket etmektir. Şu anda meşgulüz” yanıtını verdi.

Paşinyan "Azerbaycan'ın kullandığı yüksek teknolojili silahlara karşı bir şansınız var mı" sorusuna ise itiraf gibi bir yanıt verdi. Nikol Paşinyan, “Ermenistan'ın ve Ermeni halkının kendilerini savunmaya kararlı olduğuna inanıyorum. Kendi ürettiğimiz yüksek teknoloji ekipmanlarımız var. Aynı kapasiteye sahip olmayabiliriz. Ancak bu teknolojileri öz savunmamız için de geliştirmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

“Net bir tutum bekliyorum” diyen Paşinyan açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: “Uluslararası toplum bu durumun jeopolitik önemini doğru bir şekilde değerlendirmezse, Avrupa Türkiye'yi Viyana yakınlarında beklemeli.”