Haberler
Giriş Tarihi : 31-05-2021 09:52   Güncelleme : 31-05-2021 10:29

Peker'in Videosunda Adı Geçen Metin Kıratlı ve Ailesinin Etkileyici Özgeçmişi

Sedat Peker'in son yayımladığı videoda adını zikrettiği isimlerden biri olan Metin Kıratlı ve ailesi ile ilgili dikkat çekici bilgilere ulaşıldı.

Peker'in Videosunda Adı Geçen Metin Kıratlı ve Ailesinin Etkileyici Özgeçmişi

Sedat Peker'in son yayımladığı videosunda Suriye üzerinden ticaret yapabilmek için "izin alınması gereken" isim olarak zikrettiği Metin Kıratlı, halihazırda "Türk Tipi Başkanlık" rejimindeki en yüksek düzeyli devlet memurluğu demek olan Cumhubaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı görevini yürütüyor. İdari İşler Başkanlığı, daha önceki Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin yerine ihdas edilen bir makam.

Kıratlı daha önce bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı makamından evvel de 2014 yılına kadar Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü olarak görev yapmıştı.

Kıratlı'nın 3 ayrı yerden maaş aldığı ise CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz tarafından ortaya çıkarılmıştı. Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı görevinden 22 bin 906 TL, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliği'nden 24 bin TL, Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği'nden ise 37 bin 796 TL olmak üzere aylık net olarak toplam 84 bin 802 TL maaş alıyor.

En yüksek düzeyli devlet memuru olan 3 maaşlı Metin Kıratlı'nın oğlu Hasan Celal Kıratlı ise Katar merkezli olarak faaliyet yürüten Alfardan Grup adlı bir şirketin Türkiye ile "resmi ilişkilerinden" sorumlu olarak çalışıyor.

Resim

Metin Kıratlı'nın eşi olan avukat Gülçin Kıratlı ise daha önce Fetullahçıların medyadaki karargahı olan Zaman Gazetesi'nin eski sahibi olan Fettah Tamince'yi savunmuştu. Fetullahçıların cemaat evlerinde kalan, terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'i Pensilvanya'da ziyaret eden ve hatta oradaki evinde bir gece kalan Tamince, ticari faaliyetlerde bulunduğu Antalya'da FETÖ yurtlarının yapımına yardım etmiş, örgüt yönlendirmesiyle Uluslararası Antalya Üniversitesi'ni kurmuştu. Gülçin Kıratlı'nın savunduğu Fettah Tamince FETÖ yargılamalarından beraat etmişti.