Haberler
Giriş Tarihi : 14-02-2021 03:07   Güncelleme : 14-02-2021 03:24

Pençe Kartal-2 Operasyonu Sona Erdi: 48 Terörist Öldürüldü, 3 Asker ve 13 Sivil Şehit

Milli Savunma Bakanı Akar, Irak'ın kuzeyi Gara bölgesinde Kürtçü terör örgütü PKK'ya yönelik gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 operasyonuna ilişkin son bilgileri paylaştı.

Pençe Kartal-2 Operasyonu Sona Erdi: 48 Terörist Öldürüldü, 3 Asker ve 13 Sivil Şehit

Pençe Kartal-2 Harekatı'nın, Irak kuzeyi Gara bölgesinde 10 Şubat 2021'de başlatıldığını ifade eden Akar, operasyona ilişkin şunları kaydetti:

"Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman personelimiz şehit olmuş, 3 personelimiz de yaralanmıştır. Harekat boyunca 3’ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Böylece bilinen toplam 50 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ağırlıklı olarak yerli ve milli mühimmat kullanılan harekatta terör örgütünün söz konusu bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirilmiş ve bölge kontrol altına alınmıştır."

Kürtçu terör örgütü PKK tarafından kaçırılan ve magaralarda tutulan 13 sivilin de naaşlarına ulaşıldığını ifade eden Akar;

"Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir. Böylece PKK’nın kalleş ve cani yüzü bir kez daha görülmüştür. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristin verdiği ilk bilgilerde ise vatandaşlarımızın mağaraya yönelik harekatın başlangıcında sözde mağara sorumlusu terörist tarafından şehit edildikleri ifade edilmiştir. Bu arada vatandaşlarımızı şehit eden mağaradaki teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilmiştir." dedi.