Haberler
Giriş Tarihi : 09-04-2021 12:44   Güncelleme : 09-04-2021 12:44

Pinterest Türkiye'ye Temsilci Atadı

Türkiye'de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı son sosyal ağ sağlayıcısı Pinterest de Türkiye'ye temsilci atayacağını bildirdi.

Pinterest Türkiye'ye Temsilci Atadı

1 Ekim'de yürürlüğe giren ve "Sosyal Medya Yasası" olarak da ifade edilen 7253 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" kapsamında yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketleri Türkiye'ye temsilci atıyor.

Tüm sosyal medya şirketleri temsilci atama kararı alırken Pinterest ve Periscope temsilci atamamış, iki uygulama da reklam yasağı almıştı.

Yaptırımların ardından yeni bir karar alan Pinterest Türkiye'ye temsilci atama kararı aldı. Twitter'dan sonra Pinterest'in de Türkiye'ye temsilci atadığını duyuran Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

''Haberler güzel. 7253 sayılı kanun kapsamında #Pinterest de bugün Türkiye'ye temsilcisini atadı. Böylelikle ülkemizde günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan temsilci atayacağını bildirmeyen kalmadı.

Ülkemiz için büyük bir kazanım olan bu yolda, milletimizin dijital dünyadaki hakları artık daha etkin korunacak. Vatandaşlarımız karşılarında muhatap bulabilecek, sosyal ağlardaki mağduriyetleri daha hızlı giderilecek.

1 Ekim 2020 itibariyle başlayan süreci hatırlayacak olursak, kanunda kademeli olarak; idari para cezası, reklam yasağı ve bant daraltma yaptırımları getirilmişti. Bant daraltma yaptırımı uygulanmadan sosyal ağların ülkemize gelmesini sevindirici buluyoruz.

Vatandaşlarımızın haklarını korumak için yaptığımız düzenlemenin getireceği faydaları, ilerleyen dönemlerde çok daha net göreceğiz''