Haberler
Giriş Tarihi : 23-03-2021 16:05   Güncelleme : 23-03-2021 16:05

Pompeii, Yanardağ Patlaması Sonrası 15 Dakika İçerisinde Yok Oldu

Yapılan araştırmaya göre, yaklaşık 2 bin yıl önce Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu yok olan antik kent Pompeii'de yaşamın 15 dakika içinde sona erdiği saptandı.

Pompeii, Yanardağ Patlaması Sonrası 15 Dakika İçerisinde Yok Oldu

İtalya'da bulunan Bari Üniversitesi ve Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) ile İngiliz Jeolojik Araştırma Kurumu (BGS) tarafından yapılan araştırmaya göre, M.S. 79 yılında yaşanan Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu Pompeii kenti, kısa sürede taşlaşmış lav parçaları, kül, gaz ve toz bulutu altında kaldı.

Antik kent Pompeii'de yanardağ patlamasında ölen yaklaşık 2000 kişinin büyük kısmı, "piroklastik akıntı" denen olgunun etkisiyle nefessiz kalarak öldü.

Scientific Reports adlı dergide yayımlanan araştırma sonucu İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, "Vezüv'ün M.S. 79 yılında patlaması sırasında Pompeii'yi vuran piroklastik akıntılar yaklaşık 15 dakika sürdü: Kent sakinleri tarafından solunan bu volkanik kül ölümcül oldu, boğulmalarına yol açtı" ifadeleri kullanıldı.

INGV verilerine göre Vezüv Yanardağı, 79 yılındaki patlamadan önce yaklaşık 800 yıl boyunca belirgin bir faaliyet göstermemişti. Vezüv'e yaklaşık 10 km mesafede hayatlarını devam ettirmelerine rağmen yanardağ patlamalarına alışık olmayan Pompeii halkının, bu büyük patlamaya karşı hazırlıklı olmadığı tahmin ediliyor.

Araştırmacılar, kent sakinlerinin kaçma fırsatı bulamadan evlerinde ya da sokaklarda söz konusu volkanik partikül bulutu altında kaldığını belirtti. INGV Vezüv Gözlemevi araştırmacısı Roberto Isaia, volkanik bulutun "karbondioksit, klorür, volkanik kül ve taş parçalarından" oluştuğunu ifade etti.

Dergide yer alan makalede, "200-250 °C saf sıcak havaya maruz kalınması halinde 2-5 dakika boyunca hayatta kalınabilir, ancak solunabilir formdaki sıcak ince küllerin varlığı hayatta kalma süresini büyük ölçüde azaltır" dendi.

Dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri olarak kabul edilen Pompeii, 1997'de UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmişti.

Pompeii'de yanardağ patlaması sonrası lav ve kül tabakasıyla kaplanan kalıntıların gün yüzüne çıkarılması çalışmaları halen devam ediyor. Antik kentin 66 hektarlık alanının yaklaşık 3'te biri kazı çalışmalarına açılmayı bekliyor.