Haberler
Giriş Tarihi : 12-03-2021 22:51   Güncelleme : 12-03-2021 23:54

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Türkiye mutant virüslerin güzergahı hâline gelebilir"

Türkiye'de dolaşımının arttığı bilinen mutant virüslerle ilgili bir uyarı daha geldi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı Çin virüsü varyantlarıyla ilgili değerlendirmeler yapan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Ortam rahatlamaya uygun değil. Dikkat etmezsek Türkiye mutant virüslerin güzergahı olabilir” dedi.

Çin virüsü salgınında ‘yeni normalleşme’ sürecine geçilirken, salgındaki artış Sağlık Bakanlığı verilerine de yansıyor. Son durumda vaka sayısı, test sayısının yüzde 10’unu geçmiş durumda. Bir başka dikkat çeken konu ise İngiltere’de başlayan varyantlarla ilgili Türkiye verileri. Sağlık Bakanı Koca, son açıklamasında mutant virüslerin ülkedeki yayılım hızının arttığını belirterek “Bugüne kadar 76 ilde 41 bin 488 İngiltere, 9 ilde 61 Güney Afrika, bir ilde iki Kalforniya-New York ve bir kişide de Brezilya mutantı tespit edildi” ifadelerini kullandı.

"NORMALLEŞME İÇİN UYGUN ORTAM YOK"

Dünya'dan Yasemin Salih'e konuşan Prof. Dr. Ceyhan, "Mutant virüslerin artmasını kolaylaştıran faktörlerin başında yurt dışından girişlerin yeterince kontrollü yapılmaması geliyor. Diğer faktörler ise yurt içi seyahatlerin kısıtlanmaması, toplum aşılamasının hızla tamamlanamaması, etkisiz veya az etkili antiviral ilaç kullanımı ve son olarak da virüs yayılımını önlemek için gereken tedbirlerin gevşemesi. Bakıldığında Türkiye bunların tamamını yapıyor" dedi.

"TÜRKİYE MUTANT VİRÜSLERİN GÜZERGAHI HALİNE GELEBİLİR"

Bilim insanları olarak aylardır bu önlemlere dikkat çektiklerini ancak doğru düzgün düzenlemeler yapılmadığını anlatan Ceyhan, şunları söyledi:

"Yanlışın neresinden dönersek kârdır. Şimdi normalleşmeden bahsediliyor. Ne yazık ki her şeyin serbest bırakılması için hiç de uygun bir ortam yok. Dikkat etmezsek Türkiye mutant virüslerin güzergahı hâline gelebilir. Mutant virüs sayısı günlük vaka sayısıyla birlikte artıyor. Önlemlerin kaldırılması da buna katkı sağlamaya başladı."