Haberler
Giriş Tarihi : 20-09-2020 22:55   Güncelleme : 20-09-2020 22:55

Rasim Öztekin Kavuğu Şevket Çoruh'a Devretti

Bir tiyatro geleneği olan kavuk, Rasim Öztekin tarafından Şevket Çoruh'a devredildi.

Rasim Öztekin Kavuğu Şevket Çoruh'a Devretti

Türk tiyatrosunda bir gelenek haline gelen ve yüzyıldan fazla bir zaman diliminden beri sürdürülen "kavuk" Rasim Öztekin tarafından Şevket Çoruh'a devredildi. 

Bugüne kadar Kel Hasan Efendi'den, İsmail Dümbüllü'ye ardından sırasıyla Münir Özkul, Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin'e emanet edilen Türk tiyatrosunun geleneği olan ‘Kavuk’, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen özel bir devir teslim töreniyle Şevket Çoruh'a devredildi.

Şevket Çoruh törende yaptığı açıklamada, "İlk önce çok makbule geçti demek istiyorum, çok sağ olsunlar, takdir etmişler bizi. Bir konuşma hazırladım, çok heyecanlıyım. Şimdi, Türk tiyatrosu özellikle bu dönemlerde ço zor bir dönem yaşarken, mahalle yanarken saçımızı mı tarıyoruz diye bir düşünce geldi aklıma dün burada dekoru yaparken... Çok sevinsem ayıp mı olur dedim, oturup ağlasam ayıp mı olur dedim. Ne yapacağımı bilemedim. Bu törenin en önemli tarafı iki tane yaşayan büyük ustam hayattalar; birincisi Ferhan Şensoy, Ses Tiyatrosu'nu hala ayakta tutan büyük usta... Ve en çok oyun seyrettiğim, sürekli hayran olduğum Rasim Öztekin ustam..." ifadesini kullandı.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile gerçekleştirilen gecenin bilet gelirleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlanacak.