Haberler
Giriş Tarihi : 02-10-2021 11:57   Güncelleme : 02-10-2021 11:57

Rektör Topal, Kuzenini Müdür, Arkadaşını Rektör Yardımcısı Olarak Atamış

Medipol Üniversitesi Rektörü Ahmet Hamdi Topal'ın okul arkadaşını rektör yardımcısı, kuzenini müdür, kendisini de dekan yaptığı ortaya çıktı.

Rektör Topal, Kuzenini Müdür, Arkadaşını Rektör Yardımcısı Olarak Atamış

Medipol Üniversitesi'ndeki skandal olay Sayıştay'ın açıklanan raporunda ortaya çıktı. AKP'li Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’nden 2019 yılında Kastamonu Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Ahmet Hamdi Topal dönemindeki mevzuata aykırı uygulamalar gözden kaçmadı. Topal'ın göreve başlamasından kısa süre sonra akrabasını ve arkadaşını üniversitenin yönetici kadrolarına atayarak, dönemindeki vekâleten dekan görevlendirmelerinde Yükseköğretim Kanunu’na uyulmadığı tespit edildi.

Birgün'ün haberine göre, Kastamonu Üniversitesi bünyesinde bulunan bazı fakülte dekanlarının asaleten atamalarının yapılmayarak görevlerini vekâleten sürdürüldüğü ortaya çıktı. Yükseköğretim Kanunu’nda vekâlet süresine yönelik öngörülen altı aylık sürenin aşılmasına karşın dekanlık koltuğuna vekâlet oturan isimlerin görevlerini sürdürdüğü görüldü. Sayıştay denetçisi tarafından süre aşımı tespit edilerek, “Altı aylık süre bir hak değildir. Bu süre, dolu olan dekanlık kadrolarına çeşitli nedenlerle vekâlet edilmesi durumunda belirlenen bir sınırdır” değerlendirmesinde bulundu.

‘Eşitlik, Liyakat ve Kariyer İlkelerini’ Yok Sayıldı 

Sayıştay raporunda, dekanlık koltuğuna vekâleten atamalar yapılan fakültelerin sayısının toplam altı olduğu bildirildi. Veterinerlik Fakültesi Dekanlığı’nın Kasım 2019’dan, Turizm Fakültesinin Temmuz 2019’dan, İlahiyat Fakültesinin ise Temmuz 2020’den beri vekâleten yürütüldüğü belirtildi. Rektör Topal'ın da dekanlık görevini vekâleten yürüten isimlerden biri olduğu anlaşıldı. Kendisini Orman Fakültesi dekanı olarak görevlendiren Topal’ın, bu görevini Şubat 2020’den beri sürdürdüğü ifade edildi.

Üniversite bünyesindeki şube müdürlüğü kadrolarına ‘eşitlik, liyakat ve kariyer ilkelerini’ yok sayan atamaların yapıldığının belirtildiği raporda şu ifadeler kullanıldı: “2020 yılında fakülte ve yüksekokul sekreterliğinden şube müdürlüğüne atanan iki kişiden biri 2 ay, diğeri ise sadece 3 ay fakülte ve yüksekokul sekreterliğinde bulunmuştur. Böylelikle, kısa süreli atamalarla üst görevlere getirilen kişiler, Yönetmelik’in söz konusu istisna hükmünden yararlanarak şube müdürlüğü kadrolarına getirilmiş, mevzuatla getirilen eşitlik ve liyakat esası göz ardı edilmiştir.”