Haberler
Giriş Tarihi : 03-11-2020 14:18   Güncelleme : 03-11-2020 14:43

Rusların Yüzde 59'u Yerli Üretim Aşıya Güvenmiyor

Rusya’da bulunduğu ileri sürülen virüs aşısına vatandaşların yüzde 59’u güvenmezken ankete katılanlardan yüzde 36'sı aşıya olumlu baktığını ifade etti.

Rusların Yüzde 59'u Yerli Üretim Aşıya Güvenmiyor

Kırım Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Rusya’daki Levada Araştırma Merkezi tarafından 22-28 Ekim 2020 tarihinde yapılan ve 18 yaş üzeri 1601 kişinin katıldığı ankette, Rusların sadece üçte biri (yüzde 36) covid-19 salgınına karşı Rusya tarafından bulunduğu iddia edilen aşıdan olmaya hazır olduklarını belirtti.

Aşı geliştirme çalışmaları dünyanın her yerinde devam ederken ağustos ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyada bir ilki başardıklarını ve ilk koronavirüs aşısını tescillediklerini açıklamıştı.

Rusya, 1957 yılında uzaya gönderilen ilk Sovyet uydusu Sputnik’in adını verdi. Sputnik V aşısı için sadece iki aylık bir çalışma yapılarak çok küçük bir insan grubu üzerinde test edilmişti. Aşı denemelerinin birinci ve ikinci aşamalarına 38’er kişinin katıldığı, yani toplamda 76 kişinin katıldığı açıklanmıştı.

Rus bilim insanları bu deneylerin sonucunu açıklamazken aşıyla ilgili hala birçok karanlık nokta bulunuyor ve dünya aşıya şüpheyle yaklaşıyor. Rusya Sağlık Bakanlığı ise aşının üretimine başlandığını duyurdu. Aşının geliştirildiği Gamaleya Merkezi Müdür Yardımcısı Denis Logunov, ülkede aşının 40 bin kişi üzerinde deneneceğini bildirdi.

Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere dünyanın birçok ülkesi Rusya’nın açıkladığı aşı haberine temkinli yaklaşmış, aşının tam olarak hazır olmasının mümkün olamayacağı yönündeki şüphelerini dile getirmişti.

Bilim adamları, gereken tüm denemelerden geçmeyen tartışmalı Rus aşısının virüsün mutasyonuna yol açabileceği kanaatinde.

Rusların yaklaşık yüzde 59’u ülkede yerli üretim Çin Virüsü aşılarının güvenilirliği konusundaki şüphe duyarken bu oranın, ağustos ayında yüzde 54 olduğu saptandı. 

Levada Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Denis Volkov, anket sonuçlarının, yetkililerin aşıya ilişkin ilk güvensizliğin üstesinden gelemediğini gösterdiğini ifade etti. Daha önce Birleşik Rusya Partisi tarafından yapılan anket, vatandaşların yüzde 70’inin yerli üretim aşıyı üzerlerinde denemek istemediklerini göstermişti.