Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 19-04-2021 14:19   Güncelleme : 19-04-2021 14:19

Rusya'da Kırım Tatarlarına Destek Eylemi Düzenlendi: 1 Gözaltı

Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde, Rusya'nın zulmettiği Kırım Tatarlarına destek eylemleri düzenlendi. Eylemde 1 gösterici gözaltına alındı.

Rusya'da Kırım Tatarlarına Destek Eylemi Düzenlendi: 1 Gözaltı

Rusya'nın Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde, Kremlin yönetiminin Kırım'ı işgaline ve Kırım Tatarlarına uygulanan zulme karşı protesto düzenlendi. Her ayın 18'inde toplumu bilgilendirme amacıyla yapılan protestolarda bir kez daha Rusya sokaklarında tek kişilik eylemler yapıldı.

Aktivist Asan Mumcu Gözaltına Alındı

Protestoları düzenleyen aktivistlerin yaptığı açıklama göre, Kırım Tatar aktivist Asan Mumcu'nun gözaltına alındığı öğrenildi.

Aktivistler tarafından yapılan açıklamada "Tutuklamanın resmi nedeni, halka açık alanlarda etkinlik yapılmasını yasaklayan St.Petersburg yönetiminin 121 sayılı “koronavirüs” kararnamesi oldu. Fakat biz gerçek nedenin Asan Mumcu’nun pankartındaki yazılar olduğunu düşünüyoruz. Bu pankartı 2017 yılından beri kullanıyoruz ve her zaman aşırı tepkiye neden oluyor" ifadeleri kullanıldı.

Mumcu'nun pankartında "Budapeşte Memorandumu uyarınca Kırım Ukrayna’dır! Vladimir Putin uluslararası terörist" sözlerinin yer aldığı belirtildi.

Düzenli Eylemler

"Strateji-18" kampanyası kapsamında her ayın 18'inde Kırım Tatar aktivistler tarafından Moskova ve St. Petersburg'da Kırım Tatarlarına destek eylemleri düzenleniyor.

Aktivistler, bütün siyasi tutsakların serbest bırakılması, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırgan tutumuna son vermesi ve Kırım'ın işgalinin bitirilmesi gibi çağrılarını dile getiriyorlar.