Haberler
Giriş Tarihi : 30-05-2021 00:51   Güncelleme : 30-05-2021 01:07

Şantiyeye Dönüştürülen Salda Gölü'ndeki Renk Değişimine İlişkin Bakanlık Açıklaması: Asılsız İddia

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Salda Gölü kıyısındaki renk değişikliğinin bölgede yürütülen koruma projesinden kaynaklandığına yönelik iddiaların asılsız olduğunu iddia etti.

Şantiyeye Dönüştürülen Salda Gölü'ndeki Renk Değişimine İlişkin Bakanlık Açıklaması: Asılsız İddia

Burdur'da “Türkiye'nin Maldivleri” olarak bilinen ve NASA'nın "Ayakkabıyla bile girilmemeli" dediği Salda Gölü'nde Millet Bahçesi projesi devam ediyor. Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, adeta şantiyeye dönüştürülen Salda Gölü için "Bir çivi dahi çakmadık" demesine rağmen gölün ve kıylarındaki kumun gün geçtikçe renk değiştirmeye başladığı öğrenildi.

Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Salda Gölü kıyısındaki renk değişikliğinin bölgede yürütülen koruma projesinden kaynaklandığına yönelik iddiaların asılsız olduğunu iddia etti.

Bakanlığın sosyal medya hesabından, Burdur'un Yeşilova ilçesinde Salda Gölü'nün kıyısındaki bir bölgede oluşan sarımtırak görüntüye ilişkin açıklama yapıldı. Salda Gölü'nün bugünkü ve iki yıl önceki fotoğraflarına yer verilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Salda Gölü kıyısında oluşan renk değişikliği göl çevresindeki çamlık ve sazlık alanlarda polenlerden ve ağaç birikintilerinden kaynaklanmaktadır.

Polen patlamaları, bahar aylarında yaşanan doğal bir süreçtir. Mevsimsel olan görüntü her yıl dönemsel olarak gerçekleşmektedir.

Salda Gölü'nde bilim insanlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte uluslararası düzeyde katılımcı ve şeffaf bir koruma çalışması yürütülmektedir.

Göl kıyısındaki renk değişikliğinin bölgede yürütülen koruma projesinden kaynaklandığına yönelik iddialar tamamen asılsızdır."

Öte yandan, Bakanlığın sosyal medya hesabından "Salda hep güzel kalacak" mesajıyla Salda Gölü'nün eski ve yeni hâline ilişkin bir de video paylaşıldı.