Haberler
Giriş Tarihi : 29-05-2021 15:12   Güncelleme : 29-05-2021 15:12

Savcılığa 23 Kez Suç Duyurusunda Bulanan "Ben Ölünce mi Yardım Edeceksiniz?" Diyen Ayşe Tuba Arslan'ın Katiline İndirim

Ayşe Tuba Arslan'ı satırla öldüren ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Yalçın Özalpay karara itiraz etti. Savcı, fail hakkında ''haksız tahrik indirimi'' uygulanmasını talep etti.

Savcılığa 23 Kez Suç Duyurusunda Bulanan

Eskişehir'de emniyet ve savcılığa yaptığı 23 suç duyurusuna rağmen korunmayan katledidiği gün çantasında bir dilekçe daha bulanan boşandığı Yalçın Özalpay’ın satırlı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Ayşe Tuba Arslan cinayeti davası bir üst mahkemeye taşındı. "Canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme suçundan" ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Yalçın Özalpay’ın bir üst mahkeme olan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’ne taşınan davanın ilk duruşmasında, istinaf savcısı, Özalpay’ın "haksız tahrik altında tasarlayarak kasten öldürme" suçundan cezalandırılması gerektiğini belirterek cezada indirim talep etti.

'Sanığın Savunmalarını Kabul Etmiyoruz'

Mahkemenin gerekçeli kararının ardından dava, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’ne gönderildi. Yalçın Özalpay, istinaf mahkemesindeki savunmasında, Ayşe Tuba Arslan’ın kendisini aldattığını ileri sürdü. Ayşe Tuba Arslan’ın annesi Meral Sondikme ile babası Serdar Arslan ise Yalçın Özalpay’ın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Arslan ailesinin avukatları da sanığın tahrik indirimi almak için Ayşe Tuba Arslan’ın kendisini aldattığını öne sürdüğünü belirterek, "İlk derece mahkemesi emsal bir yargılama yaparak doğru bir karar vermiştir. Sanığın savunmalarını kabul etmiyoruz, haksız tahrikten faydalanmak maksadıyla aldatıldığına ilişkin ileri sürdüğü hususlar da ancak boşanma davasının konusu olabilir.

Boşanma davası 10 Eylül 2019 tarihinde kesinleşmiştir. Sanık bu tarihten sonra 11 Ekim 2019 tarihinde eylemi gerçekleştirmiştir. Haksız tahrik hükümlerinden yararlandırılmaması gerekir. Sanık hakkında ilk derece mahkemesince kurulan hükmün onanmasını talep ediyoruz" dedi.

Savcı Haksız Tahrik İndirimi İstedi

İstinaf savcısı ise sanık Özalpay için ‘haksız tahrik indirimi’ talep etti. Savcı mütalaasında, Yalçın Özalpay'ın 'aldatma' iddiasının cep telefon kayıtlarına göre doğru olabileceğini belirterek "Bu nedenlerle, yerel mahkeme kararının sanık lehine kaldırılarak, sanık Yalçın Özalpay'ın eylemine uyan ‘haksız tahrik altında tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan dolayı cezalandırılması kamu adına talep olunur" dedi. Duruşma 25 Haziran’a erteledi.

Ne Olmuştu?

Yalçın Özalpay, boşandığı 2 çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan’ı 11 Ekim 2019'da satırla saldırarak ağır yaraladı. Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi gören Arslan, 44 gün sonra vefat etti. Ayşe Tuba Arslan’ın 3 kez uzaklaştırma kararı aldırıdığı Yalçın Özalpay hakkında, birinde "Ben ölünce mi yardım edeceksiniz?" ifadesi yer alan 23 farklı dilekçeyle şikâyetçi olduğu ortaya çıktı. Katledildiği gün de çantasında yeni bir dilekçe bulundu.