Haberler
Giriş Tarihi : 28-09-2021 10:54   Güncelleme : 28-09-2021 10:54

Savunma Sanayinde FETÖ Operasyonu

FETÖ'nün 'savunma sanayi alanındaki örgütlenmesi'ne yönelik soruşturmada 13, 'emniyet mahrem yapılanması' soruşturmasında 13 olmak üzere toplam 26 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Savunma Sanayinde FETÖ Operasyonu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ'nün 'savunma sanayi alanındaki örgütlenmesi' ve 'emniyet mahrem yapılanması' soruşturmaları kapsamında 26 şüpheli hakkında Ankara merkezli 8 ilde gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, FETÖ'nün savunma sanayi alanındaki örgütlenmesinin deşifresine yönelik çalışma başlatıldı. Çalışmada; TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK ve Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde çalışmış 3'ü aktif görevde, 10’u daha önce ilişiği kesilmiş 13 şüpheli tespit edildi. Çoğunluğu elektrik-elektronik, makine, bilgisayar, havacılık ve uzay, uçak mühendisi olan şüphelilerin, büfe/ankesörlü hatlardan 'mahrem imam'larla haberleştikleri belirlendi. Şüphelilerden birinin 'mahrem imam'la görüştüğü telefon hattı üzerinden 'ByLock' kullandığı da görüldü.

FETÖ'nün emniyet teşkilatına sızan 'mahrem yapılanma' içinde de 13 şüpheliye saptandı. Şüphelilerin polis eşlerine 'sohbet ablalığı' adı altında örgütsel toplantı yaptıkları, HTS analiz çalışmaları sonucunda da 'ByLock' kullandıkları tespit edildi.

Toplam 26 şüpheli hakkında Ankara merkezli 8 ilde gözaltı kararı verildi.

Kararın ardından, örgütün savunma sanayi alanındaki örgütlenmesine yönelik 13 şüphelinin yakalanması için düzenlediği operasyonda, 5 şüpheli gözaltına alındı. Diğer firari şüphelilerin yakalanması için çalışmalar sürüyor.