Haberler
Giriş Tarihi : 17-10-2020 20:40   Güncelleme : 17-10-2020 20:40

Sayıştay Raporu Usulsüz Dekan Atamalarını Gün Yüzüne Çıkardı

Sayıştay 2019 Denetim Raporu, Siirt Üniversitesi'nde gerçekleşen usulsüz dekan atamalarını ortaya çıkardı

Sayıştay Raporu Usulsüz Dekan Atamalarını Gün Yüzüne Çıkardı

Sayıştay tarafından yayınlanan 2019 Denetim Raporu, Siirt Üniversitesi’nde görevli fakülte dekanlarının yüzde 40’ının vekaleten görev yaptığını ortaya çıkardı. Aynı zamanda üniversite rektörü olarak görev yapan Nihat Şındak’ın Ziraat Fakültesi’nde dekan vekilliği görevini yürüttüğü ortaya çıktı.

Raporda, Siirt Üniversitesi bünyesinde bulunan 10 fakültenin 4'ünde dekanların vekaleten görev yaptığı ve üniversite rektörü olan Nihat Şındak'ın aynı zamanda Ziraat Fakültesi'nde vekaleten dekanlık görevini sürdürdüğü yer alıyor. Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Ziraat Fakültesi vekaleten yürütülen fakülteler arasında.

Sayıştay, Siirt Üniversitesiyle ilgili raporunda şunları kaydedildi;

"Üniversite bünyesinde bulunan bazı fakültelerin dekanlarının atamalarının asaleten yapılmayarak, Kanun’da belirlenen usule uyulmaksızın vekaleten atandıkları tespit edilmiştir.

Dekan görevinin başında olmadığı zamanlarda yardımcılarından biri yerine vekalet edebilir. Bu görevin vekaleten yürütülmesi arızi durumlar için geçerli olup 6 aylık bir süre ile sınırlıdır.

Söz konusu 6 aylık süre de bir hak değildir. 6 aylık süre dolu olan dekanlık kadrolarına çeşitli nedenlerle vekalet edilmesi durumunda belirlenen bir sınırdır. Boş bulunan kadroya vekalet için belirlenmiş bir süre değildir.

Ayrıca, 2547 sayılı Kanunun belirlediği usul, dekanın görevi başında olmadığı zaman yardımcılarından birinin yerine vekalet etmesidir. Ancak, söz konusu vekaleten görevlendirmeler, Üniversitenin talebi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılmıştır. Söz konusu görevlendirme usulü Kanunun belirlediği usule aykırıdır."