Haberler
Giriş Tarihi : 15-09-2020 09:58   Güncelleme : 15-09-2020 09:58

Seçim Kanunu Çalışmalarında Sona Doğru: Online Seçim, Yeni Baraj, Vekil Transferi

AKP, TBMM'ye getirmeye hazırlandığı Seçim Kanunu teklifi üzerindeki çalışmalarında sona geldi. Seçim barajı ve Milletvekili transferi ile ilgili birtakım düzenlemelerin yanı sıra mevzuata 'online kongre' maddesi eklenmesi de gündemde.

Seçim Kanunu Çalışmalarında Sona Doğru: Online Seçim, Yeni Baraj, Vekil Transferi

İktidar partisi 1 Ekim'de açılacak TBMM'ye getirmeye hazırlandığı Seçim Kanunu teklifine ilişkin düzenlemelerini Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki komisyon öncülüğünde yürütüyor. Kısa süre içerisinde son hali verilmesi beklenen kanun teklifi önce Genel Başkan Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak.

Hürriyet'ten Gizem Karakış teklifin içeriğine ilişkin önemli kulis bilgilerini haberine taşıdı. Buna göre Cumhur İttifakı bileşenlerinin daha önce İYİ Parti'nin 24 Haziran Seçimlerine girmesinin önünü açan CHP ile iş birliğine benzer bir Milletvekili transferinin önünü tıkama isteği karşılıksız kalacak. Olası bir erken seçimde Gelecek ve DEVA partileri için muhalefetin aynı yönteme başvurma ihtimalinden duyduğu rahatsızlığı sık sık dile getiren Erdoğan ve Bahçeli, bu yönde bir düzenleme yapılabileceğinin sinyallerini verdi. Ancak hiçbir ülkede herhangi bir örneğiyle karşılaşılmayan bu şekilde bir düzenlemenin Milletvekili iradesini tamamen ortadan kaldırmak anlamına geleceği için rafa kaldırıldığı iddia ediliyor.

Karakış, buna karşın AKP kurmaylarından aldığı şu bilgiyi de paylaştı:

"Seçimden sonra gruplar oluşsun ve bütün dönem o kabul edilsin. Gruptan çıkan bir milletvekili başka partide grup kurma sayısına dahil edilmesin. 20 kişi bile olsalar grup kuramayacaklar. Yani, grup kurma hakları yasaklanacak. Böylece milletvekilinin iradesine engel konulmamış oluyor. Avrupa’da da örnekleri var."

 

Yeni Seçim Barajı: Yüzde 5

Seçim barajıyla ilgili tartışmalar da sürüyor. Parti kaynakları, "Barajın yüzde 5’e çekilmesi ağır basıyor. Fakat iki seçenek de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak” ifadesini kullandı.

Öte yandan yapılan toplantılarda, koronavirüs nedeniyle birçok toplu etkinliğin online olarak yapıldığı ancak partilerin kongrelerini online olarak yapamadığı konusu da gündeme geldi.

Bunun önüne geçebilmek için Siyasi Partiler Kanunu'na 'tüm partiler kongrelerini online yapabilecek' maddesi eklenecek. AKP'nin muhtemel salgın ya da başka durumlarda, seçimlerin online da yapılabilmesi için çalışma yürüttüğü öğrenildi.