Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 06-10-2020 12:47   Güncelleme : 06-10-2020 12:47

Seçimler İptal Edildi! Kırgızistan Yeniden Sandık Başına Gidecek

4 Ekim'de gerçekleşen seçim sonuçlarının şaibeli olduğunu düşünen binlerce Kırgız'ın protestoları sonuç verdi. Kırgızistan, yeniden sandık başına gidecek.

Seçimler İptal Edildi! Kırgızistan Yeniden Sandık Başına Gidecek

Kırgızistan'da binlerce vatandaş, 4 Ekim Pazar günü gerçekleşen Milletvekilliği seçimlerinin sonuçlarına itiraz etmek için meydanlara akın etmişti. 5 Ekim'de barışçıl bir şekilde ilerleyen protestolar, kısa süre içerisinde bir ayaklanma halini almış ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi dahil olmak üzere çok sayıda devlet dairesi protestocular tarafından ele geçirilmişti.

Polisin ateş açmasına rağmen engel olamadığı protestocuların talebi çok geçmeden karşılık buldu ve 16 partiden yalnızca 4'ünün yüzde 7'lik barajı geçebildiği şaibeli seçimler iptal edildi. Seçimlerin yenileneceği tarih ise henüz netlik kazanmadı.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov da olaylara ilişkin yayımladığı yazılı açıklamada "Merkez Seçim Komisyonu'na her türlü yasa ihlalini kapsamlı bir şekilde incelemesini ve gerekirse seçim sonuçlarını iptal etmesini tavsiye ettim" ifadelerine yer vererek seçimlerinin yenilenebileceği yönündeki ilk sinyali vermişti.