Haberler
Giriş Tarihi : 28-05-2021 15:51   Güncelleme : 28-05-2021 15:51

Sedat Peker'in İddialarının Araştırılmasını İsteyen 13 Baro: Yargıyı Göreve Davet Ediyoruz

13 baro suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarının araştırılmasını istedi.

Sedat Peker'in İddialarının Araştırılmasını İsteyen 13 Baro: Yargıyı Göreve Davet Ediyoruz

Diyarbakır, Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van baroları, Sedat Peker'in iddialarına yönelik hukuki süreçlerin başlatılmasını istedi.

Peker’in açıklamaları karşısında Cumhuriyet savcılarının harekete geçmesi gerektiği ifadesinin yer aldığı ortak açıklama metninde yargı makamları; Peker’in iddialarında ismi geçen şahıslar hakkında adli süreci başlatmaya davet edildi.

"Yargıyı Göreve Davet Ediyoruz" başlıklı açıklamada Uğur Mumcu ve Kutlu Adalı cinayetleri, Savaş Buldan, Behçet Cantürk ve Kürt işadamlarının öldürülmesi, Mehmet Ağar tarafından dönemin Başbakanı Tansu Çiller’e sunum yapıldığı ve bu doğrultuda karar alındığı gibi iddialara karşılık hukuki sürecin başlatılması gerektiği vurgulandı.

Vahim İddialar İçin Soruşturma Açılmalı

13 baro tarafından ortak hazırlanan açıklama metni şu şekilde:

''Demokratik hukuk devleti olmanın ön koşulu, yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirinden tamamen ayrı olması ve yargının bağımsız hareket edebilmesidir.

Sedat Peker tarafından şu ana kadar; gazeteci Uğur Mumcu ve gazeteci Kutlu Adalı cinayetleri, Kürt iş insanları Savaş Buldan, Behçet Cantürk ve diğer Kürt iş insanlarının öldürülmesinin alınan karar doğrultusunda olduğu, Mehmet Ağar tarafından dönemin Başbakanı Tansu Çiller’e sunum yapıldığı ve bu doğrultuda karar alındığı, alınan kararın gereğinin yerine getirildiği, faili meçhul cinayetlerin bu doğrultuda Mehmet Ağar ve Korkut Eken gibi ilgili şüphelilerce işlendiği iddia edilmiştir.

Cumhuriyet savcılarının Sedat Peker’in beyanlarında yer, kişi ve zaman belirtmek suretiyle ortaya koyduğu vahim iddia ve tanıklıkları bir suç ikrar ve ihbarı olarak kabul edip soruşturma açmaları görevlerinin gereğidir. Cumhuriyet savcılarının açacakları soruşturmalarla kamuoyuna yansıyan yeni bilgiler ışığında bu karanlık dönemi bütün yönleriyle hızlı ve etkili bir şekilde soruşturarak failleri yargı önüne çıkarması gerekmektedir.

Aksi durum yargının varlığının inkarı olup, bunun demokratik bir hukuk devleti sisteminde kabulü mümkün değildir. Biz aşağıda imzası bulunan Barolar; Sedat Peker’in beyanlarında ikrar ve ihbar edilen tüm suçlarla ilgili Cumhuriyet savcılarınca derhal seri, etkili ve tarafsız bir soruşturma açılarak ilgililer hakkında gerekli adli süreçlerin işletilmesini talep ediyoruz.''