Haberler
Giriş Tarihi : 03-10-2020 10:52   Güncelleme : 03-10-2020 10:52

Şehircilik İddiası: Manisalı Keskinoğlu Kurtarıldı Samsunlu Köytür İflas Etti

Kamu bankaları hisselerini aldığı Keskinoğlu firmasını kurtarırken Samsunlu Köytür iflas etti. Şirket yöneticileri 'şehircilik yapıldı' iddiası ile isyan etti.

Şehircilik İddiası: Manisalı Keskinoğlu Kurtarıldı Samsunlu Köytür İflas Etti

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası'nın borçlarını devralarak kurtardığı Keskinoğlu firması üretime yeniden başladı. 3 kamu bankasının Keskinoğu'nun hisselerini devralarak tavukçuluk işine girmesinin ardından aynı bankalara borcu olan ama iflas eden firmalar duruma tepki gösteriyor. Vakıfbank ve Ziraat Bankası'na kredi borcu olan ve konkordato ilan eden Köytür firması 5 yıldır yaşam mücadelesi veriyordu ancak önceki gün iflas ettiği açıklandı.

Samsun'un önemli firmalarından olan Köytür, 2015 yılında zorluklar yaşamaya başlamıştı. 500 şirket çalışanı, 100 civarındaki kümes çalışanı, nakliye firmalarında çalışan personel ile birlikte toplam 5 bin kişinin istihdam ettiği firma önceki gün iflasını açıkladı.

Şirketler Kurtarılırken Şehire Göre mi Seçiliyor

Firmaya üretim yapan bölge üreticileri, "Şirketler kurtarılırken ayrımcılık mı yapılıyor? Manisalı firma kurtarılırken neden Samsunlu firma iflas etmeye bırakılıyor" şeklinde isyan etti. Bölge üreticileri, kırsal kalkınma açısından bölgeye önemli katkısı bulunan Köytür'ün toplam borcunun 150 milyon TL olduğunu aktarırken, sorunun kamu bankalarındaki bürokrasiden kaynaklandığını iddia etti.